Aktualności

Życzenia Wielkanocne

Gdy nadejdą święta niech nadzieja i radość zastukają do Waszych drzwi, a Wielkanoc przyniesie pomyślność, szczęście i piękny uśmiech każdego dnia. Aby na Waszym Wielkanocnym stole nie zabrakło tradycyjnych Polskich przysmaków, a w Waszych sercach gościł Zmartwychwstały Jezus wypełniając je miłością i spokojem. Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych nam osób będzie nie tylko czasem odpoczynku od codziennych obowiązków, ale i duchowej odnowy.

Wszystkim Siostrom i Braciom oraz sympatykom Bractwa życzenia składa Prezes KBS Wejherowo Tomasz Klas wraz z Zarządem.

galeria zdjęć...

IV Grand Prix KBS Wejherowo - turniej IX oraz II turniej V Grand Prix

We wtorek 16 lutego 2021r. odbył się ostatni turniej IV Grand Prix KBS Wejherowo oraz drugi turniej V Grand Prix. Na wstępie Prezes KBS Wejherowo Tomasz Klas przywitał wszystkich uczestników i wręczył tarcze zdobyte za złoty strzał VIII turnieju IV Grand Prix Bratu Pawłowi Hinz oraz tarczę I turnieju V Grand Prix Bratu Wojciechowi Recław. Po wręczeniu nagród, Prezes życzył wszystkim szczęścia i celnego oka. Emocje były duże, ponieważ ostatni turniej IV Grand Prix decydował o ostatecznych wynikach całego IV Grand Prix KBS Wejherowo. Po ostatnim turnieju w kategorii braci i sióstr I miejsce zdobył Brat Grzegorz Pieper, II miejsce zdobył Brat Mirosław Weisbrot, a III miejsce Brat Tomasz Klas. W kategorii goście Panie I miejsce zdobyła Małgorzata Trepkowska, II miejsce kandydatka na siostrę Agnieszka Krasińska, III miejsce Maria Klas. W kategorii goście Panowie I miejsce zdobył Miłosz Gdanietz, II miejsce Wojciech Recław, a III miejsce Tomasz Ciesielski. Najlepszy wynik złotego strzału IV Grand Prix zdobył Brat Tomasz Klas. W drugim turnieju V Grand Prix w kategorii bracia i siostry okazali się ex aequo Bracia Tomasz Klas i Wojciech Recław. W kategorii goście Panie najlepszy wynik uzyskała Małgorzata Trepkowska a w kategorii goście Panowie Andrzej Kalkowski. Tarczę za złoty strzał II turnieju V Grand Prix otrzymał z rąk Prezesa KBS Wejherowo Brat Paweł Hinz. Pyszny poczęstunek na to podwójne Grand Prix w śledzika przygotował Prezes Tomasz Klas wraz z małżonką Marią. Cały turniej odbył się pod ścisłym rygorem sanitarnym.

galeria zdjęć...

Kolejny wyjazd integracyjny - tym razem do Szymbarka

6 lutego 2021r. Bracia Kurkowi z Wejherowa wraz z rodzinami wybrali się na kulig do Szymbarka. Poza jazdą na sankach z małymi przygodami było ognisko z kiełbaskami. Po kuligu można było pojechać i zobaczyć jak rosną pieczarki, oczywiście z możliwością ich zakupu. Na sam koniec był przystanek rozgrzewający u Renaty, sympatyczki Bractwa Kurkowego. Pogoda była wspaniała a humory dopisały wszystkim uczestnikom kuligu. Mam nadzieję, że resztę dopowiedzą kilka dołączonych zdjęć .

galeria zdjęć...

IV Grand Prix KBS Wejherowo - turniej VIII oraz I turniej V Grand Prix

21 stycznia odbył się ósmy konkurs IV Grand Prix KBS Wejherowo, który z powodu pandemii był wielokrotnie przekładany, odbył się również pierwszy konkurs V Grand Prix KBS Wejherowo. Wszystkich uczestników konkursu przywitał Prezes KBS Wejherowo Tomasz Klas życząc samych celnych strzałów oraz wręczył pamiątkową tarczę za VII turniej IV Grand Prix, którą wystrzelał sympatyk bractwa Andrzej Kalkowski.
Zwycięzcami ósmego turnieju IV Grand Prix i jednocześnie pierwszego turnieju V Grand Prix zostali w kategorii Bracia i Siostry - Brat Grzegorz Pieper, w kategorii goście Panowie - Tomasz Ciesielski a w kategorii goście Panie - Małgorzata Trepkowska.
Złoty strzał ósmego konkursu IV Grand Prix wystrzelał Król A.D.2020 Brat Paweł Hinz, natomiast pierwszego konkursu V Grand Prix KBS Wejherowo - Brat Wojciech Recław. W trakcie zawodów można było posilić się poczęstunkiem, który przygotowali Brat Mirosław Weisbrot oraz Brat Wojciech Recław z Małgorzatą Trepkowską.
Konkurs odbył się pod rygorem sanitarnym.

galeria zdjęć...

Dzień Patronalny Św. Sebastiana

20 styczeń jest dniem patronalnym Bractw Kurkowych i tego dnia odbywa się Intronizacja Króla Okręgu Pomorskiego ZKBS RP. W tym roku z powodu pandemii, uroczystość Intronizacji Króla Okręgu Pomorskiego została przeniesiona na 24 kwietnia. Podczas turnieju o "Miecz Jakuba Wejhera", który odbył się 12 września 2020 r. nowym Królem Okręgu Pomorskiego został Brat Piotr Karbowski a ustępującym Królem Okręgu Pomorskiego jest Siostra Ludmiła Gołąbek, oboje z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie.
Tego dnia w Kościele Parafialnym w Orlu pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, odbyła się uroczysta msza św. dziękczynna pod przewodnictwem proboszcza parafii Henryka Hildebrandta z prośbą o zdrowie i błogosławieństwo Boże oraz opiekę Matki Bożej dla członków Bractwa i ich rodzin.

galeria zdjęć...

Wesołych Świąt

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie składa wszystkim Członkom Bractwa oraz sympatykom Bractwa najserdeczniejsze życzenia.

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą czasem spokoju i zdrowia, radości przeżywanej w gronie najbliższych oraz wytchnienia od codziennych obowiązków. Zaś zbliżający się Nowy Rok 2021 niech pozwoli Państwu urzeczywistniać plany i odnosić sukcesy na niwie zawodowej i prywatnej.

Król Okręgu Pomorskiego ZKBS RP Ludmila Gołąbek składa życzenia wszystkim Siostrom i Braciom, aby na nadchodzące radosne Święta i zbliżający się Nowy Rok, Chrystusa siła niepojęta rozjaśniła każdy życia mrok.

galeria zdjęć...

Brat Honorowy Roman Grzywacz

Z wielką przykrością informujemy, że dnia 26.11.2020 r. zmarł nasz dobry Kolega, Brat Honorowy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie oraz jeden z założycieli naszego ruchu brackiego i wiceprezes pierwszego po prawie półwiecznej przerwie Zarządu Bractwa w latach 1993-1997.

śp. Roman Grzywacz.

Zarząd oraz członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie sładają rodzinie i bliskim wyrazy głębokiego współczucia.

Delegacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie wzięła udział w ceremoni pogrzebowej, która odbyła się 2 grudnia 2020 r. o godz. 11.30. w kościele p.w. św. Leona w Wejherowie i odprowadziła śp. Romana na miejsce wiecznego spoczynku.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Toruniu

W niedzielę 4 października 2020r. odbył się ostatni w tym sezonie turniej strzelecki w Okręgu Pomorskim Zjednoczonych Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu zorganizowało turniej strzelecki o Srebrną Jaszczurkę oraz o przechodnią buławę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie godnie reprezentował Rycerz Króla Polski Brat Zbigniew Lemiech, który zajął I miejsce w strzelaniu z pistoletu sportowego zdobywając 50/50pkt., oraz Brat Wojciech Recław.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Czarnem

3 października 2020r. na strzelnicy Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Czarnem, na "Sarniaku" odbyły się obchody XV – lecia reaktywacji Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w  Czarnem połączone z  intronizacją Króla A.D. 2020 r. oraz Turniej Strzelecki „o Buławę Hetmana St. Koniecpolskiego”. Po uroczystej mszy św. oraz intronizacji Króla nastąpiła zbiórka i uroczyste otwarcie strzelań. Nasze Bractwo reprezentowała bardzo liczna dziewięcioosobowa grupa w składzie: Król Okręgu Pomorskiego Siostra Ludmiła Gołąbek z mężem Bratem Kazimierzem Gołąbek, Prezes Tomasz Klas, który zajął I miejsce w strzelaniu do Tarczy Jubileuszowj XV-lecia reaktywacji SBK w Czarnem oraz II miejsce w strzelaniu do Tarczy Króla SBK w Czarnem Bronisława Ławeckiego i III miejsce w strzelaniu do Tarczy Brackiej. Pierwszy Rycerz Króla Polski Brat Zbigniew Lemiech, który zajął III miejsce w strzelaniu do Tarczy Nadleśniczego Romualda Zblewskiego. Brat Wojciech Recław, który zajął I miejsce w strzelaniu do Tarczy Okręgu Pomorskiego. Strzelmistrz Dariusz Krasiński, który otrzymał  pamiątkową replikę Buławy Hetmana St. Koniecpolskiego na pamiątkę jego wygrania w poprzednim roku oraz Sekretarz Bractwa Mirosław Weisbrot i dwie Panie, Agnieszka Krasińska i Maria Klas. Kura zestrzelił Stefan Ziojła z KBS Wolin, Pierwszym Marszałkiem został Andrzej Gwizdała a Drugim Paweł Kowalak, obaj z SBK w Czarnem.

galeria zdjęć...

III turniej strzelecki o Miecz św. Michała Archanioła w Skarszewach

Drugiego dnia w ogrodach Dworu Bajbuza odbył sie trzeci turniej strzelecki o Miecz św. Michała Archanioła. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowała bardzo liczna dziewięcioosobowa ekipa. Król Okręgu Pomorskiego Ludmiła Gołąbek, Prezes Honorowy Kazimierz Gołąbek, Strzelmistrz Dariusz Krasiński, Brat Grzegorz Pieper, który zestrzelił Kura i tym samym zdobył główną nagrodę oraz zajął II miejsce w strzelaniu do Tarczy Okregu Pomorskiego i III miejsce w strzelaniu do Tarczy Sponsora, Brat Tomasz Klas, który został II Rycerzem w strzelaniu do Kura, Brat Wojciech Recław, który zdobył II miejsce w strzelaniu do Tarczy Króla, Brat Zbigniew Lemiech, który odebrał pamiątkową replikę miecza św. Michała Archanioła na pamiątkę jego wygrania w poprzednim roku oraz Agnieszka Krasińska, która zajęła I miejsce w strzelaniu do Tarczy Pań i Maria Klas, która zajęła II miejsce, również w strzelaniu do Tarczy Pań.

galeria zdjęć...

Intronizacja II Króla Skarszewskiego Bractwa Kurkowego

26 września 2020r. odbyła sie Intronizacja Drugiego Króla Skarszewskiego Bractwa Kurkowego im. Św. Jana Chrzciciela połączona z odnowieniem ślubów w 15-tą rocznicę zawarcia związku małżenskiego oraz Bal Królewski w Dworze Bajbuza w Garczynie. Po uroczystej mszy św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła, orszak Królewski wraz z Siostrami i Braćmi oraz z pocztami sztandarowymi Kurkowych Bractw Strzeleckich i pozostałymi Gośćmi przemaszerowali zabytkowymi ulicami miasta na skarszewski rynek. Po przywitaniu Gości nastąpiła Intronizacja Króla A.D.2020 Arkadiusza Muller, następnie wszyscy zaproszeni Goście przenieśli się do Dworu Bajbusa, gdzie polonezem rozpoczęto Bal Królewski.

galeria zdjęć...

Strzelanie Memoriałowe w Starogardzie Gdańskim

19 września 2020 r. Odbyły się IX Strzelanie Memoriałowe za zmarłych Braci KBS Starogard Gdański o Kielich przechodni ufundowany przez Króla 2013/2014 Mariana Banieckiego „RADOSNEGO”. Strzelanie wpisuje się w oficjalne obchody 25 lecia reaktywowania Okręgu Pomorskiego ZKBS RP w 100 lecie powrotu Pomorza do Polski. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowali Bracia Kazimierz Gołąbek, Paweł Hinz, Tomasz Klas, który zajął III miejsce w strzelaniu do Tarczy Wójta, Mirosław Weisbrot, któty zajął II miejsce w strzelaniu do tarczy ZUOK Czarny Las oraz Zbigniew Lemiech, który zajął II miejsce w strzelaniu do Tarczy Przewodniczącej Rady Miasta Anny Benert oraz III miejsce w strzelaniu do tarczy ZUOK Czarny Las, Wojciech Recław, który zajął III miejsce w Tarczy Szabla Ludwikówka, Dariusz Krasiński i kandydatki na Siostry, Małgorzata Trepkowska z Agnieszką Krasińską oraz sympatyk Bractwa Miłosz Gdanietz. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie w składzie Tomasz Klas, Mirosław Weisbrot i Zbigniew Lemiech zajęli II miejsce w strzelaniu o tytuł Drużynowego Mistrza Okręgu Pomorskiego. Kura strącił Arkady Grabski z SBK Skarszewy, I Rycerzem został Bogdan Bonk z  KBS Starogard Gd, II Rycerzem został Andrzej Przewłocki z KBS Kościerzyna. Gratulujemy.

galeria zdjęć...

IV Grand Prix KBS Wejherowo - turniej VII

16 września 2020r. odbył się siódmy turniej IV Grand Prix KBS Wejherowo. Zwycięzki złoty strzał oddał sympatyk Bractwa Andrzej Kalkowski. Tabelki z wynikami w zakładce "Wyniki Grand Prix".

galeria zdjęć...

XXV turniej strzelecki o "Miecz Jakuba Wejhera" w Wejherowie

12 września 2020 roku na strzelnicy Stowarzyszenia Strzeleckiego Walther w Bieszkowicach odbyły się doroczne strzelania o Miecz Jakuba Wejhera a także o tytuł Króla Kurkowego Okręgu Pomorskiego ZKBS RP. XXV Królem Okręgu Pomorskiego został Piotr Karbowski z KBS Wejherowo, I Rycerzem został Tadeusz Cysewski z KBS Brusy oraz II Rycerzem Dariusz Krasiński z KBS Wejherowo. Uroczysta intronizacja odbędzie się w dniu patrona Bractw Kurkowych 20 stycznia 2021 roku w Skarszewach. Główną Nagrodę wystrzelał Arkadiusz Müller z SBK Skarszewy I Rycerzem została Siostra HalinaSurowiecka z KBS Wejherowo, II Rycerzem został Kazimierz Krefta SBS Skarszewy. Bardzo bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego turnieju. Dziękujemy Prezesowi Stowarzyszenia Strzeleckiego Walter Panu Krzysztofowi Kwaśnik za udostepnienie nam strzelnicy oraz za fachowe i bezpieczne przeprowadzenie strzelań. Dziękujemy za objęcie Patronatem Honorowym tego wydarzenia Staroście Powiatu Wejherowskiego - Pani Gabrieli Lisius oraz Prezydentowi Miasta Wejherowo - Panu Krzysztofowi Hildebrandt. Dziękujemy Wójtowi Gminy Wejherowo Panu Henrykowi Skwarło za przybycie i wręczenie nagród dla zwycięzców. Dziękujemy Pani Dyrektor OSW nr2 w Wejherowie Pani Ewelinie Lulińskiej Kuklik za zaangażowanie w przygotowanie pięknych obrazów na nagrody w Tarczy Charytatywnej. Dziękujemy Radnemu Gminy Wejherowo Panu Romanowi Stanisławczyk oraz Bratu Dariuszowi Krasińskiemu Wakat DK za ufundowanie nagród do Tarczy Sponsora. Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Orla za przygotowanie smacznego jedzenia oraz Vice-prezesowi Andrzejowi Surowieckiemu za pyszną karkówkę, kiełbaskę i kaszankę z grilla. Dziękujemy wszystkim Siostrom i Braciom oraz sympatykom naszego Bractwa, którzy swoim przybyciem uświetnili nasz turniej, byli z nami i obdarzyli ciepłym uśmiechem. Dziękujemy bardzo za liczny udział w turnieju oraz za wspaniałą atmosferę. Wyniki prezentujemy poniżej
Tarcza Starosty Gabrieli Lisius
1. Cieślik Krzysztof – KBS Tarnowo Podgórne
2. Tyda Krzysztof – KBS Starogard
3. Śliwiński Łukasz – KBS Gdynia
Tarcza Prezydenta Krzysztofa Hildebrandta
1. Piotr Czapiewski – KBS Tczew
2. Krzysztof Tyda – KBS Starogard
3. Tomasz Klas – KBS Wejherowo
Tarcza Wójta Henryka Skwarło
1 Krzysztof Tyda – KBS Starogard
2 Czyżewski Jarosław – Starogard Gdański
3 Paweł Hinz – KBS Wejherowo
Tarcza Prezesa KBS Wejherowo Tomasza Klas
1. Sambor Aldona – KBS Kościerzyna
2. Śliwiński Łukasz – KBS Gdynia
3. Kazimierz Laskowski – KBS Starogard
Tarcza Sponsora Dariusza Krasińskiego Wakat DK
1. Cieślik Krzysztof – KBS Tarnowo Podgórne
2. Wieteska Benedykt – KBS Szczecinek
3. Szabelski Zbigniew – KBS Tarnowo Podgórne
Tarcza Sponsora Radnego Gminy Wejherowo Romana Stanisławczyk
1. Müller Arkadiusz – SBK Skarszewy
2. Tyda Krzysztof – KBS Starogard Gdański
3. Krefta Kazimierz – KBS Skarszewy
Tarcza Bracka
1. Laskowski Kazimierz – KBS Starogard Gdański
2. Łabuda Adam – KBS Kościerzyna
3. Sambor Aldona – KBS Kościerzyna
Tarcza Charytatywna dla OSW nr2 w Wejherowie
1. Czapiewski Piotr – KBS Tczew
2. Łabuda Adam – KBS Kościerzyna
2. Zbigniew Lemiech – KBS Wejherowo
Tarcza Okręgu Pomorskiego ZKBS RP
1. Cieślik Krzysztof – KBS Tarnowo Podgórne
2. Czapiewski Piotr – KBS Tczew
3. Sambor-Sochaczewska Aldona – KBS Kościerzyna
Strzelanie do kura o Miecz Jakuba Wejhera
1. Muller Arkadiusz – SBK Skarszewy
2. Surowiecka Halina – KBS Wejherowo
3. Krefta Kazimierz – SBK Skarszewy
Strzelanie do Kura o Tytuł XXV Król Okręgu Pomorskiego
1. Karbowski Piotr – KBS Wejherowo
2. Cysewski Tadeusz – KBS Brusy
3. Krasiński Dariusz – KBS Wejherowo

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Tarnowie Podgórnym

6 września 2020r. w Tarnowie Podgórnym odbyło sie Strzelanie Żniwne na które wybrał się Król Okręgu Pomorskiego Siostra Ludmiła Gołąbek z wejherowskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego wraz z małżonkiem Bratem Prezesem Honorowym Kazimierzem Gołąbek. Siostra Ludmiła zajęła I miejsce w strzelaniu do Tarczy Wójta Gminy Tarnowo Podgórne, Brat Kazimierz zajął III miejsce w strzelaniu do Kura.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Szczecinku

5 września Szczecineckie Bractwo Kurkowe zorganizowało strzelanie o Topór Warcisława. Przybyły Bractwa z Łobżenicy, Kościerzyny, Starogardu Gdańskiego, Skarszew, Tczewa, Czarnego, Wolina i Szczecinka oraz z Wejherowa, Brat Kazimierz Gołąbek - Prezes Honorowy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z małżonką Siostrą Ludmilą Gołąbek - Królem Okręgu Pomorskiego. Turniej rozpoczął się w rzęsistym deszczu. Pomimo tego czuć było ducha walki i rywalizacji.

galeria zdjęć...

Raut Prezesa KBS Wejherowo

4 września 2020r. w Hotelu Czardasz w Luzinie miał się odbyć Raut Królewski zorganizowany przez Króla A.D.2020. Pawła Hinz oraz I Rycerza Tomasz Klas i II Rycerza Grzegorza Pieper. Niestety z przyczyn rodzinnych Para Królewska nie mogła uczestniczyć w Raucie. Po krótkiej naradzie Zarządu, Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie postanowił ufundować przygotowany już poczęstunek i zamienić  Raut Królewski na Raut Prezesa.

galeria zdjęć...

Uroczystości patriotyczne w Białej

4 września 2020r. spotkaliśmy się w Białej aby uczcić pamięć poległych oficerów i żołnierzy  I Morskiego Pułku Strzelców. Zaproszeni goście złożyli kwiaty przy grobach poległych. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie reprezentował Prezes Honorowy Kazimierz Gołąbek i Vice-prezes Andrzej Surowiecki oraz Król KBS Wejherowo A.D.2020 Paweł Hinz. Wszyscy zebrani mieli okazję uczestniczyć we mszy świętej koncelebrowanej przez księdza prałata Reszkę i dziekana Daniela Nowaka a także skosztować grochówki, którą przygotowali kucharze ze szkoły w Bolszewie. Ton uroczystości nadała młodzież ze szkoły z Gowina, która przedstawiła program artystyczny dotyczący II wojny światowej. Honorową wartę trzymali harcerze. Wójt Gminy Wejherowo w swoim przemówieniu nawiązał do osoby świętej pamięci kapitana Aleksandra Pawelca, który walczył w 1939 roku w obronie Wejherowa i Oksywia. Zgromadzeni goście mogli także podziwiać mobilną wystawę wojenną.

galeria zdjęć...

Dożynki Gminy Wejherowo i 70-lecie Parafii w Bolszewie

30 sierpnia, obchodzone było 70 lecie Parafii w Bolszewie. Uroczystą mszę prowadził biskup Zbigniew Zieliński, wygłosił także homilię. We wspólnej modlitwie wzięli udział między innymi duchowieństwo, przedstawiciele samorządowi, parafianie.
Po uroczystej mszy usłyszeliśmy kilka słów w przemówieniu od Wójta Gminy Wejherowo, który wspomniał w swoich słowach o historii parafii w Bolszewie. Wójt również zwrócił się w swoim przemówieniu do rolników, dziękując im za ich ciężką pracę. Uroczystość połączona była z Gminnymi dożynkami, które obchodzono w ArtParku. Oprócz wielu atrakcji dla dorosłych i dzieci można było także postrzelać pod okiem Braci z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Tczewie

22 sierpnia 2020 odbył się turniej strzelecki z okazji XXIV–lecia reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tczewie. Uroczyste strzelanie w tym roku odbyło się, z uwagi na pandemię, na Strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim. Po uroczystym otwarciu i przywitaniu wszystkich gości przez Prezesa Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Lecha Magnuszewskiego oraz Prezesa Bractwa Lecha Trzcińskiego przystąpiono do strzeleń. Na naszą uroczystość przybyły Bractwa Kurkowe ze Starogardu Gdańskiego, Torunia, Gdyni, Szczecinka, Kościerzyny, Skarszew, Tarnowa Podgórnego, Solca Kujawskiego oraz z Wejherowa. Nasze Bractwo reprezentował Prezes KBS Wejherowo Tomasz Klas, Król KBS Wejherowo Brat Paweł Hinz, Brat Zbigniew Lemiech, który zajął III miejce w strzelaniu do Tarczy Króla KBS Tczew Piotra Czapiewskiego, Brat Dariusz Krasiński z małżonką Agnieszką kandydatką na Siostrę, która zajęła II miejsce w strzelaniu do Tarczy Starosty Powiatu Tczewskiego oraz Brat Wojciech Recław z kandydatką na Siostrę Małgorzatą Trepkowską i sympatyk Bractwa Miłosz Gdanietz.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Brusach

8 sierpnia 2020r. na pieknie położonej na obrzeżach Brus strzelnicy, w słonecznym i skwarnym dniu odbyło się strzelanie o Kulę Armatnią Założycieli KBS Brusy. Na zawody przybyły Siostry i Bracia z Okręgu Pomorskiego, Bydgoskiego oraz KBS we Włoszakowicach z Okręgu Leszczyńskiego. Strzelanie poprzedziła proklamacja nowego Króla KBS Brusy. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowali: Strzelmistrz Brat Dariusz Krasiński, Brat Zbigniew Lemiech, Brat Wojciech Recław oraz kandydatka na Siostrę, Agnieszka Krasińska. Rywalizacja była bardzo zacięta, w niektórych konkurencjach nawet 10-tka nie dawała szans aby stanąć na podium. Jednak w tak zaciętej rywalizacji nasi Bracia nie wrócili do domu z pustymi rękami. Brat Dariusz Krasiński zdobył III miejsce w strzelaniu do Kura o Kulę Armatnią Założycieli KBS Brusy, a Brat Wojciech Recław zdobył II miejsce w strzelaniu o Tarczę Króla KBS Brusy Tadeusza Cysewskiego "Żelaznego". Należy również w tym miejscu wspomnieć, że drużyna KBS Wejherowo w składzie Brat Zbigniew Lemiech i Brat Wojciech Recław zdobyła I miejsce w Grand Prix Okręgu Pomorskiego, co znacznie podniosło nas w klasyfikacji drużynowej. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, można było częstować się do woli pysznymi potrawami, nie brakowało też napojów orzeźwiających, a do tego przygrywała kapela muzyczna, przy której można było potańczyć.

galeria zdjęć...

Wyjazd integracyjny do Helu

Ostatnio czas wolny stał się dobrem luksusowym, o które pieczołowicie dbamy. Wśród codziennych obowiązków, trudne wydaje się znalezienie chwili dla siebie, a co dopiero dla przyjaciół. Warto jednak wiedzieć, że czas spędzony z najbliższymi pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, potęguje poczucie szczęścia i ułatwia zachowanie równowagi. Dlatego tak ważne jest podtrzymywanie i pielęgnowanie ww. relacji. W sobotę 25 lipca 2020r. członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie wraz z rodzinami wzięli udział w wyjeździe integracyjnym do Helu. Dwudziesto czteroosobowa grupa zwiedziła Helski Kompleks Muzealny w skład którego wchodzi Muzeum Helu, Pracownia konserwatorska, Muzeum Obrony Wybrzeża, Wieża kierowania ogniem oraz Bateria im. Heliodora Laskowskiego - czterodziałowa bateria artylerii nadbrzeżnej kalibru 152,4 mm, nazywana też „baterią cyplową”. W trakcie zwiedzania można było skosztować żołnierskiej grochówki prosto z wojskowego kotła.

galeria zdjęć...

Turniej Strzelecki w Kościerzynie

W niedzielę 12 lipca 2020 r. w Kościerzynie odbyło się strzelanie o Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyna. Na przepięknie położonej wśród lasów strzelnicy, nieopodal Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" i restauracji "Pod Kurem", siostry i bracia z Kościerzyny przeprowadzili zawody strzeleckie z broni pneumatycznej. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowali: Prezes Tomasz Klas z małżonką Marią, Sekretarz Mirosław Weisbrot, Król A.D.2020 Paweł Hinc oraz Brat Zbigniew Lemiech i Brat Wojciech Recław z Małgosią, kandydatką na Siostrę KBS Wejherowo. Główną nagrodę, Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyna, po zestrzeleniu kura, zdobył Andrzej Gwizdała z SBK Czarne, drugie miejsce zajął nasz Brat Wojciech Recław natomiast trzecie miejsce zajął Tadeusz Polniak z KBS Gdynia. Brat Zbigniew Lemiech został odznaczony medalem dla najaktywniejszego strzelca turnieju. Gratulujemy zwycięzcom i organizatorom tak wspaniałej imprezy. Nie były to jednak wszystkie atrakcje, jakie zgotowali organizatorzy. Gratisowy stół biesiadny, suto zaopatrzony w różnorodne przysmaki na ciepło i na zimno, na słodko i na ostro z kuchni kaszubskiej i nie tylko.

galeria zdjęć...

Strzelanie o Tytuł Króla KBS Wejherowo A.D.2020

Tego samego dnia po strzelaniu o Strzałę Św. Sebastiana, Viceprezes Brat Andrzej Surowiecki przygotował pyszną kaszankę, kiełbaskę i karkówkę z grila. Po nabraniu sił przystąpiono do strzelania o Tytuł Króla KBS Wejherowo A.D.2020. Strzelanie rozpoczął ustępujący Król KBS Wejherowo A.D.2019 Brat Zbigniew Lemiech. W siódmej kolejce Kura z żerdzi strącił Brat Paweł Hinz który tym samym został sto trzydziestym pierwszym Królem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie A.D.2020. Pierwszym Rycerzem został Prezes KBS Wejherowo Brat Tomasz Klas, natomiast Drugim Rycerzem Skarbnik Bractwa Brat Grzegorz Pieper. Po złożeniu gratulacji od Sióstr i Braci Kurkowych oraz osób towarzyszących przystąpiono do wręczania odznaczeń dla zwycięzców. Insygnia królewskie zostały przekazane nowej Parze Królewskiej przez Króla Kurkowego A.D.2019 Brata Zbigniewa Lemiech. Zanim poraz trzeci tego dnia usiedliśmy wspólnie do stołu Prezes Zarządu wręczył Bratu Witoldowi Bojek okolicznościową statuetkę za uświetnianie śpiewem spotkań brackich.

Wiwat Król!!!  Wiwat Wiwat Wiwat.

galeria zdjęć...

Turniej o Złotą Strzałę Św. Sebastiana

28 czerwca w niedzielę o godz 14.00 po długiej ponad czteromiesięcznej przerwie na strzelnicy w Ośrodku Szkolno Wychowawczym miało miejsce uroczyste spotkanie na które przybyli członkowie Bractwa z osobami towarzyszącymi. Po krótkim przemówieniu, Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie wręczył Królowi Okręgu Pomorskiego Siostrze Ludmile Gołąbek okolicznościową statuetkę za organizację corocznych Brackich Bali. Po słodkim poczęstunku przystąpiono do strzelania o Złotą Strzałę Św. Sebastiana. W dziewiątej kolejce Kura strącił, a tym samym złotą strzałę zdobył Brat Skarbnik Grzegorz Pieper. Srebrną strzałę zdobyła Siostra Halina Surowiecka a brązową Brat Strzelmistrz Dariusz Krasiński.

galeria zdjęć...

Komunikat Zarządu KBS Wejherowo

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się epidemii w naszym kraju, Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie w trosce o zdrowie Sióstr i Braci oraz zaproszonych Gości, przesuwa planowaną na 23 maja 2020r. realizację Turnieju "O Miecz Jakuba Wejhera", oraz strzelanie o Tytuł Króla Okręgu Pomorskiego na 12 września 2020r.

 

Strzelanie o Strzałę Św. Sebastiana odbędzie sie w sobotę 27 czerwca 2020 r. na strzelnicy pneumatycznej. Następnie po krótkiej przerwie odbędzie się strzelanie o tytuł Króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie A.D.2020.

 

Spotkania IV edycji Grand Prix KBS Wejherowo, które nie odbyły się w marcu, kwietniu oraz w maju, będą kontynuowane we wrześniu, październiku i listopadzie. Spotkanie towarzyskie, które było planowane na czerwiec odbędzie się w grudniu.

Od stycznia 2021r. rozpoczniemy V edycję Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie.

 

Od 27 maja 2020r. jest otwarty nowy rachunek bankowy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie.

Bank Pekao o numerze 90 1240 5383 1111 0010 9875 7168

Stary numer konta ważny będzie do 30 czerwca 2020 r.

galeria zdjęć...

Uczczenie 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej 08.05.2020r.

Dokładnie 75 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Pomimo okrągłej rocznicy świętowanie Narodowego Dnia Zwycięstwa przebiegało w wyjątkowo skromnej oprawie. Zabrakło uroczystych apeli, czy występów artystycznych. Najważniejsze jednak, że nie zabrakło pamięci. Po wysłuchaniu krótkiego przemówienia Wójta Gminy Wejherowo Henryka Skwarło delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu żołnierzy polskich i radzieckich w Łężycach. Kwiaty złożyło również Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie, reprezentowane przez prezesa Tomasza Klas, wiceprezesa Andrzeja Surowieckiego i skarbnika Grzegorza Pieper.

galeria zdjęć...

Kurkowe Bractwo Strzeleckie wspiera wejherowski szpital. 27.04.2020 r.

Kto dzieli się z innymi choć sam posiada niewiele, jakby sercem własnym się dzielił. Nie ma bowiem nic cenniejszego jak pomoc udzielona potrzebującym. Pomoc niewymuszona, płynąca z wewnętrznej potrzeby, z potrzeby serca. To świadoma decyzja o tym, że część swoich dochodów, czasu i energii poświęcamy na to, żeby wesprzeć tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

Jako Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie pragnę z całego serca podziękować za wsparcie wszystkim Siostrom i Braciom z wejherowskiego Bractwa. Szczególne podziękowania kieruję do Ludmiły i Kazimierza Gołąbek, Andrzeja i Haliny Surowieckich, Mirosława Weisbrot, Grzegorza Pieper, Henryka Kaźmierskiego, Wojciecha Recław, Czesława Kordel, Małgorzaty Trepkowskiej oraz do sympatyków Bractwa, do Tomasza Ciesielskiego oraz do Julii i Patrycji Trepkowskich.

Dzięki zaangażowaniu tych osób udało nam się zakupić 20 litrów płynu dezynfekującego oraz dwie pompy infuzyjne nowej generacji wyposażone we wbudowany system Wi-Fi, zgodnie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa cybernetycznego. Urządzenie bardziej intuicyjne niż kiedykolwiek, wzbogacone o nowe jednostki, leki uszeregowane w porządku alfabetycznym – wszystko po to, by w skuteczny i bezproblemowy sposób mogły być prowadzone praktyki kliniczne.

Płyn dezynfekujący oraz jedna z pomp infuzyjnych trafiła na Oddział Kardiologii, natomiast druga pompa infuzyjna trafiła na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Oficjalnego przekazania na ręce Dyrektora od spraw technicznych Pana Stanisława Cirockiego oraz Zastępcy Ordynatora Oddziału Kardiologii Pani dr n.med. Janiny Toboła-Karaś dokonał Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Tomasz Klas wraz ze Skarbnikiem Bractwa Grzegorzem Pieper i Królem Okręgu Pomorskiego Ludmiłą Gołąbek.

galeria zdjęć...

Życzenia Wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie składa wszystkim Członkom Bractwa oraz sympatykom Bractwa najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia i wielu głębokich przeżyć w rodzinnym gronie. Zmartwychwstanie Jezusa nadaje sens naszemu życiu, nie traćmy przeto nadziei, bo we wszystkim odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował. Niech Zmartwychwstały Jezus przemienia naszą codzienność, przynosi pokój, napełnia radością, wlewa nadzieję i pokazuje na nowo, że Miłość zwycięża wszystko.

 

Król Okręgu Pomorskiego ZKBS RP Ludmila Gołąbek życzy wszystkim Siostrom i Braciom zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją, rodzinnym ciepłem i życzliwością. 

galeria zdjęć...

Komunikat Zarządu KBS Wejherowo

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusa Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie odwołuje wszystkie turnieje i spotkania towarzyskie do końca marca 2020 r. Odwołany jest też Bal w Kościerzynie i obchody święta Św. Józefa oraz XII Memoriał gen. Prof. Elżbiety Zawadzkiej w Toruniu. Pozdrawiam i przedstawiam pismo do Sióstr i Braci Kurkowych od Prezesa Zarządu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztofa Wojciecha Larskiego.

 

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym kraju, Wojt Gminy Wejherowo w trosce o zdrowie mieszkańców i zaproszonych Gości, przesuwa realizację wydarzeń związanych z Dniami Piaśnickimi na okres późniejszy. Jednocześnie informuję, że zainteresowani mają możliwość złożenia kwiatów przy Pomniku Ofiar Piaśnicy z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej, wraz z przedstawicielami Gminy Wejherowo w dniu 4 kwietnia 2020 r. o godzinie 9.00.

galeria zdjęć...

Walne Zebranie Sprawozdawcze Delegatów Okręgu Pomorskiego

Do starogardzkiego ratusza zjechali przedstawiciele bractw Okręgu Pomorskiego by wziąć udział w obradach Walnego Zebrania Sprawozdawczego Delegatów. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentował Prezes Tomasz Klas oraz Król KBS Wejherowo Zbigniew Lemiech i Skarbnik Bractwa Grzegorz Pieper. Obrady otworzył i prowadził Prezes Okręgu Pomorskiego Lech Magnuszewski. W swoim przemówieniu podziękował bractwom i ich zarządom za dobrą współpracę w minionym roku. Po jednogłośnym udzieleniu absolutorium Zarządowi omawiano sprawy związane z organizacją wystawy „Kurkowe Bractwa Strzeleckie na Pomorzu wczoraj i dziś”, która ma być otwarta w ramach obchodów „25-lecia Reaktywowania Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, w 100-lecie powrotu Pomorza do Polski” oraz omawiano przygotowywane wydawnictwo mające obrazować działalność bractw kurkowych na Pomorzu.

galeria zdjęć...

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest corocznie 1 marca. Poświęcony jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Hołd żołnierzom niezłomnym oddali również mieszkańcy Wejherowa. Powiatowe obchody odbyły się w piątek, 28 lutego. Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym i mszą św. w kościele pw. Chrystusa Króla i Bł. Siostry Alicji Kotowskiej. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów w przemarszu udali się na plac Ofiar Piaśnicy pod Bramę Piaśnicką. Pod Bramą Piaśnicką miał miejsce apel pamięci wygłoszony przez ucznia Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie, udzielenie błogosławieństwa przez dziekana dekanatu Wejherowo ks. prałata Daniela Nowaka i złożenie kwiatów przez władze samorządowe, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, przedstawicieli służb mundurowych, oraz uczniów i innych uczestników uroczystości.

galeria zdjęć...

363 rocznica śmierci Jakuba Wejhera 23.02.2020 r.

W niedzielę 23 lutego 2020 r. w Wejherowie uroczyście obchodzono 363. rocznicę śmierci założyciela naszego miasta. Uroczystość przyciągnęła na plac Jakuba Wejhera wielu gości i mieszkańców. Obchody rozpoczęły się tradycyjnym złożeniem kwiatów przez delegacje w krypcie klasztoru OO. Franciszkanów na trumnie założyciela miasta. Po uroczystej mszy świętej z udziałem pocztów sztandarowych m.in. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, wszyscy przemaszerowali na plac Jakuba Wejhera, gdzie odśpiewano uroczyście Hymn Polski i Kaszubski. Witając zgromadzonych prezes wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Mirosław Gaffka podkreślił, że coroczne obchody śmierci Jakuba Wejhera są bardzo ważnym wydarzeniem w życiu miasta, podczas których kultywowana jest jego pamięć. Po przemówieniach delegacje władz miasta, powiatu, okolicznych oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i innych środowisk złożyły kwiaty przed pomnikiem założyciela miasta. Uroczystość zwieńczył wystrzał armatni w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i salwa z muszkietów Chorągwi Jakuba Wejhera i Pułku Czarnieckiego.

galeria zdjęć...

Bal SBK w Czarnem - 22.02.2020 r.

22 lutego 2020 r. w Czarnem odbył się Bal Królewsko Marszałkowski dla Sióstr i Braci Kurkowych oraz zwolenników Bractwa. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie godnie reprezentował Król Okręgu Pomorskiego Ludmiła Gołąbek wraz z Rycerzem Kazimierzem Gołąbek oraz Strzelmistrz Bractwa Dariusz Krasiński z małżonką Agnieszką.

galeria zdjęć...

IV Grand Prix KBS Wejherowo - turniej VI

19 lutego w środę tuż przed tłustym czwartkiem odbył się szósty turniej IV Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Poczęstunek przygotował Brat Paweł Hinz, nie zabrakło również pączków. Najlepszy złoty strzał, trzeci raz z rzędu, oddał Brat Skarbnik Grzegorz Pieper. Gratulujemy. Następne spotkanie 18 marca. Tabelki z wynikami w zakładce " Wyniki Grand Prix"

galeria zdjęć...

Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze 15.02.2020 r.

15 lutego 2020 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Przewodniczącym zebrania został Prezes Kazimierz Gołąbek, który w imieniu Zarządu oraz całego Bractwa wręczył pamiątkowe statuetki za długoletnią prace na rzecz KBS. Otrzymał je Brat Henryk Kaźmierski i nieobecny ze względu na stan zdrowia Brat Andrzej Baranowski. Prezes Kazimierz Gołąbek oraz V-ce Prezes Piotr Karbowski zdecydowali się nie kandydować. W wyniku głosowania nowym Prezesem został Brat Tomasz Klas. W skład Zarządu weszli Bracia Andrzej Surowiecki - viceprezes, Miroslaw Weisbrot - sekretarz, Grzegorz Pieper - skarbnik oraz Dariusz Krasiński - strzelmistrz. Kazimierz Gołąbek został mianowany Honorowym Prezesem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie.

galeria zdjęć...

100-lecie Zaślubin Polski z Morzem w Pucku

W Pucku odbyły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem. Tego aktu, 10 lutego 1920 roku, dokonał generał Józef Haller, wrzucając flizowaną złotą obrączkę w wody Zatoki Puckiej, co było jednocześnie symbolem złączenia Kaszub i Pomorza z Rzeczpospolitą. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30 od wjazdu na pucki dworzec historycznego pociągu, poprowadzonego przez zabytkowy polski parowóz, który nieco ponad dwie godziny wcześniej wyruszył z Dworca Głównego w Gdańsku. Po jego przyjeździe rozpoczęła się rekonstrukcja zdarzeń. Na puckim dworcu powitany został gen. Józef Haller i inni goście. Wraz ze sztandarami i miejscową ludnością przeszli na Stary Rynek i dalej do miejsca faktycznych zaślubin Polski z morzem w bazie Morskiego Dywizjonu Lotniczego gdzie odtworzone zostały wydarzenia sprzed stu lat.

galeria zdjęć...

XXVI Bal Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie

1 lutego 2020 r. na sali w Hotelu "Astor" w Jastrzębiej Górze odbył się XXVI Bal Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Bal stał się stałym elementem kalendarza wydarzeń naszego Bractwa. Magnesem przyciągającym na bal są Siostry i Bracia Kurkowi, prezentujący się wyjątkowo elegancko w galowych mundurach oraz w kontuszach. Tegoroczny bal był wyjątkowy, gdyż był to bal XXIV Króla Okręgu Pomorskiego Ludmiły Gołąbek, która jako pierwsza kobieta w XXV letniej historii Okręgu Pomorskiego oraz innych okręgów w Polsce zdobyła ten tytuł. Podczas balu do tańca przygrywał znakomity zespół muzyczny, a przez cały wieczór nie brakowało atrakcji i niespodzianek. Jedną z nich był konkurs z nagrodami. Bal trwał do białego rana, a wychodzący w szampańskich humorach jego uczestnicy zadeklarowali swój udział w następnym balu.

Drugiego dnia po śniadaniu oraz po mszy świętej, którą odprawił Kapelan Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie odbyły się strzelania do tarcz o piękne rzeźbione tarcze oraz nagrody. 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

galeria zdjęć...

Dzień Patronalny Św. Sebastiana w Brusach

Dnia 20 stycznia 2020 r. w Brusach odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Patronalnego Św. Sebastiana i intronizacja XXIV Króla Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Brctw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Brusach koncelebrowaną przez ks. prałata Zdzisława Wyrwickiego. Na koniec mszy świętej odśpiewano Hymn Strzelców, po czym głos zabrał Prezes Okręgu Pomorskiego Lech Magnuszewski, który dokonał intronizacji Króla Okręgu Pomorskiego poprzez uroczyste odczytanie aktu proklamacji. Następnie przekazał insygnia władzy królewskiej oraz odebrał uroczyste ślubowanie. Po zakończeniu mszy świętej Król Okręgu Pomorskiego Ludmiła Gołąbek w asyście Sióstr i Braci oraz pocztów sztandarowych i orkiestry przeszli ulicami Miasta do Celestatu, siedziby KBS Brusy. W Celestacie nastąpiło podsumowanie Grand Prix Okręgu Pomorskiego, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie zdobyło IV miejsce w kategorii drużynowej. W imieniu naszego Bractwa nagrodę odebrał Sekretarz Tomasz Klas oraz Strzelmistrz Dariusz Krasiński. Uroczystości te oficjalnie otworzyły obchody 25-lecia Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej w 100-lecie powrotu Pomorza do Polski.

galeria zdjęć...

IV Grand Prix KBS Wejherowo - turniej V

15 stycznia 2020 r. Podczas piątego spotkania IV Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego naljepszy złoty strzał oddał Brat Grzegorz Pieper. Zwycięzca poprzedniego turnieju również Brat Grzegorz odebrał z rąk Prezesa grawerowaną pamiątkę. Następny turniej 19 lutego 2020r.

galeria zdjęć...

Jubileusz 370 rocznicy miasta Wejherowo 13.01.2020r.

Obchody rozpoczęły się spotkaniem przedstawicieli władz miasta, powiatu i stowarzyszeń w krypcie klasztornej rodu Wejherów i Przebendowskich oraz złożeniem kwiatów na trumnie Jakuba Wejhera. Następnie w kościele pw. św. Anny została odprawiona uroczysta Msza św., którą w asyście kapłanów poprowadził o. Joel Stanisław Kokott – gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, z orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi, przemaszerowali na plac Jakuba Wejhera, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Wejherowo Krzysztof Hildebrandt.

Przed pomnikiem Jakuba Wejhera liczne delegacje m.in. Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Stowarzyszenia Rodzina Piasnicka, Rady Kombatantów,  służb mundurowych, szkół i harcerzy złożyły kwiaty. Wśród  osób składających kwiaty byli. m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marcin Horała, posłowie Marek Biernacki i Kazimierz Plocke, przedstawiciele władz miasta z Krzysztofem Hildebrandtem na czele, starosta wejherowski Gabriela Lisius, burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, wiceburmistrz Rumi Piotr Wittbrodt, wójt Gminy Krokowa Adam Śliwicki, zastępca wójta Gminy Wejherowo Maciej Milewski i inni. Na zakończenie członkowie Stowarzyszenia Pułk Czarnieckiego w historycznych mundurach uświetnili uroczystość oddając salut armatni oraz kilka salw z rusznic i muszkietów, za co uczestnicy uroczystości nagrodzili ich brawami.

galeria zdjęć...

IV Grand Prix KBS Wejherowo - turniej IV

18 grudnia 2019 r. Podczas czwartego spotkania IV Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego naljepszy złoty strzał oddał skarbnik Bractwa Brat Grzegorz Pieper. Sympatyk Bractwa, zwycięzca poprzedniego turnieju Miłosz Gdanietz odebrał z rąk Prezesa grawerowaną pamiątkę. Następny turniej 15 stycznia 2020r. Serdecznie zapraszamy.

galeria zdjęć...

Spotkanie opłatkowe

W sobotę wieczorem 7 grudnia Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie spotkało się w Sali Bankietowej Biały Dworek w Bolszewie na uroczystej wigilii. Wieczór wigilijny w polskiej tradycji jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem w roku, obchodzonym na pamiątkę Narodzin Jezusa. Wigilia dla każdego z nas jest czasem odrodzenia, pojednania i nadziei. W imieniu Zarządu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie wszystkich przybyłych powitał Sekretarz Bractwa Tomasz Klas. Następnie nadszedł bardzo ważny moment dla dwóch naszych kandydatów. Paweł Hinz i Wojciech Recław złożyli ślubowanie i stali się pełnoprawnymi członkami Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie wzajemnie życzeń świąteczno – noworocznych wszyscy zasiedli do stołu do wspólnego poczęstunku. Sekretarz KBS Wejherowo jeszcze raz powitał wszystkich zebranych i zaproszonych gości oraz złożył życzenia dużo zdrowia, szczęścia i radości z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Szczególne podziękowania skierował do Małgosi, która udostępniła nam salę bankietową oraz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wigilii. Sympatyk Bractwa Prezes MZK Wejherowo Czesław Kordel oraz Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego przygotowali dla wszystkich prezenty.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki "O Szablę płk. Kazimierza Mastalerza" w Chojnicach.

16.11.2019 roku zakończono sezon strzelań w Okręgu Pomorskim Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. W Chojnicach odbył się Turniej o Szablę płk. Mastalerza. Strzelano do pięciu tarcz oraz do Kura, jedna konkurencja była tylko dla Pań. Odbyła się też ostatnia konkurencja z cyklu Grand Prix Okręgu Pomorskiego 2019. Ostatecznie Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa zajęło IV miejsce drużynowo a indywidualnie najlepszym okazał się Brat Mirosław Weisbrot, zajmując VII miejsce. Oprócz tego Król KBS Wejherowo Zbigniew Lemiech zajął I miejsce w strzelaniu do Tarczy Brackiej oraz odebrał na własność replikę szabli ułańskiej płk Kazimierza Mastalerza, ponieważ w zeszłym roku zestrzelił kura. Sympatyk Bractwa Miłosz Gdanietz zajął I miejsce w strzelaniu do Tarczy Sponsora.

galeria zdjęć...

IV Grand Prix KBS Wejherowo - turniej III

12 listopada 2019 r. odbyło się trzecie spotkanie IV Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Najlepszy złoty strzał oddał sympatyk Bractwa Miłosz Gdanietz. Podczas ogłoszenia wyników zwycięzca drugiego turnieju Brat Tomasz Klas otrzymał grawerowaną imienną pamiątkę. W imieniu organizatorów następnego turnieju i poczęstunku serdecznie zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się w środę 18 grudnia 2019 r.

galeria zdjęć...

11.11.2019 r. barwne i radosne Święto Niepodległości w stolicy powiatu.

Do wspólnego zdjęcia w południe na Placu Jakuba Wejhera ustawiły się setki osób. Wcześniej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, a po wykonaniu zdjęcia i wspólnym odśpiewaniu Hymnu Polski wszyscy udali się w biało-czerwonym korowodzie ulicami miasta do Parku Majkowskiego. Tam na zebranych czekały dodatkowe atrakcje: grochówka wojskowa, możliwość obejrzenia z bliska zabytkowych pojazdów wojskowych i strażackich oraz... śpiewniki. Te ostanie były potrzebne, ponieważ w parku zorganizowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

galeria zdjęć...

Marsz Niepodległości Gminy Wejherowo 10.11.2019 r.

Około godziny 11:00 z Gminnego Placu Pamięci w Bolszewie, gdzie odśpiewano wspólnie Hymn Państwowy, wyruszył Marsz Niepodległości, który zakończył się w Art Parku. Tam przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo i wtórowaniu scholi "Dzieci Kalasancjusza" śpiewano pieśni patriotyczne. Koło Gospodyń Wiejskich z Orla zadbało o to, by nikt z przybyłych nie wyszedł głodny. Można było również posmakować tradycyjnej żołnierskiej grochówki. Przemarsz otworzyli motocykliści oraz zabytkowe pojazdy. Uczestniczyli w nim także rowerzyści, przedstawiciele władz, dorośli jak i dzieci. Nie zabrakło też Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Wejherowa.

galeria zdjęć...

Jubileusz 85-lecia Gminy Wejherowo

Podczas uroczystości, która odbywała się w nowej auli Szkoły Podstawowej w Bolszewie, wójt Henryk Skwarło wygłosił przemówienie przedstawiające plon dokonań gminy. Jak powiedział wójt złożyła się na to, zwłaszcza w ostanich latach, budowa wielu nowych dróg i sieci kanalizacyjnej, a także rozbudowa szkół. Wójt przytoczył dane, które dowodzą, że gmina pozyskała na ten cel dużo środków zewnętrznych, w tym z Unii Europejskiej. Henryk. Wyświetlony został również film obrazujący przemiany jakie zaszły w miejscowościach gminy Wejherowo. Wójt wręczył grupie pracowników Urzędu Gminy złote, sebrne i brązowe medale za długoletnią służbę. Tradycyjną Statuetkę Gryfa Kaszubskiego otrzymał Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gościcinie, którą odebrał w imieniu Oddziału Prezes Zarządu ks. kan. Stanisław Bach. Gratulacje na ręce wójta Henryka Skwarło z okazji jubileuszu gminy złożyli m.in. poseł Kazimierz Plocke, wicestarosta Jacek Thiel oraz samorządowcy wszystkich miast i gmin powiatu wejherowskiego, a także zaprzyjaźnieni z Gminą Wejherowo przedstawiciele Gminy Inowrocław. Zastępcy prezydenta miasta Wejherowo - Arkadiusz Kraszkiewicz i Beata Rutkiewicz - wręczyli wójtowi Hanerykowi Skwarło miniatuirkę Statuteki Jakuba Wejhera przyznaną Urzędowi Gminy przez Prezydenta Miasta Wejherowo. W częsci artystycznej wystpiła kapela kaszubska "Zbierańcy" oraz uczniowie szkół gminy. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie reprezentował Prezes Kazimierz Gołąbek.

 

galeria zdjęć...

Obchody Święta Niepodległości w wejherowskiej „piątce”

Powiatowo-miejskie obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zainaugurowała uroczysta akademia w Szkole Podstawowej nr 5 w Wejherowie. Program artystyczny przygotowali uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej nr 5, orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wejherowie oraz uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha w Wejherowie i Szkoły Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie. Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypadającego11 listopada, to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Tego dnia czcimy bohaterstwo i męstwo naszych przodków zjednoczonych wspólną myślą i wspólnym dziełem, zobowiązani jesteśmy oddać im należny hołd – powiedział prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. - Przez 123 lata Polacy nie mając swojego państwa, przetrwali jako naród. Język, zwyczaje, tradycja, historia i miłość do Ojczyzny, były pielęgnowane w polskich domach i dawały siłę na odrodzenie. Wejherowo dłużej czekało na swoją wolność. Traktat wersalski podpisany 28 czerwca 1919 roku, ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku w Paryżu, przyznał ziemie powiatu wejherowskiego Polsce. Przypieczętowaniem wolności naszego miasta był symboliczny akt Zaślubin Polski z morzem, którego 100. rocznicę będziemy obchodzili 10 lutego 2020 roku. Beata Dampc, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Wejherowie podkreśliła, że jesteśmy narodem, który w sposób szczególny powinien kultywować pamięć o poległych i czerpać z doświadczeń poprzednich pokoleń. To część naszej kultury i naszej historii, o którą musimy wspólnie dbać. Korzystając z zaproszenia na uroczystą akademię przybyli członkowie z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie w składzie - Siostra Halina Surowiecka z mężem Bratem  Andrzejem Surowieckim oraz Brat Józef Bukowy.

.

galeria zdjęć...

Raut Królewsko Rycerski

W dniu 25.10.2019 r. w Hotelu Czardasz w Luzinie na zaproszenie Króla Kurkowego A.D. 2019 KBS Wejherowo Zbigniewa Lemiech oraz Rycerzy Piotra Karbowskiego i Janusza Naczk w miłej atmosferze odbył się Raut Królewski. Na spotkanie przybył Brat Adam Łabuda z małżonką Bożeną z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościerzynie. Podczas wspólnej kolacji Brat Józef Bukowy w okolicznościowym przemówieniu złożył gratulacje dla Króla i Rycerzy.

galeria zdjęć...

IV Grand Prix KBS Wejherowo - turniej II

16 października 2019r. odbył się drugi turniej IV Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Zgodnie z zapowiedzią zwycięzca poprzedniego turnieju - Tomasz Ciesielski - otrzymał imienną grawerowaną pamiątkę. Tego dnia najlepszy złoty strzał oddał Brat Tomasz Klas, który zaprosił wszystkich na następne spotkanie, tym razem we wtorek 12 listopada 2019r.

galeria zdjęć...

80 rocznica mordu w Lasach Piaśnickich

W niedzielę, 6 października odbyły się uroczystości upamiętniające poległych w Lasach Piaśnickich w 80 rocznicę  zbrodni. Ofiarą ludobójstwa dokonanego przez Niemców w latach 1939-1940 padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi. W gronie ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele pomorskiej inteligencji. W Piaśnicy został zamordowany także pierwszy Wójt Gminy Wejherowo major Edward Łakomy. Uroczystości rozpoczęto Nabożeństwem Oczekiwania, wciągnięciem flagi państwowej oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło, który powitał wszystkich przybyłych do piaśnickich lasów, dziękując za obecność będącą wyrazem potrzeby serca, kultywowania pamięci i świadczenia o prawdzie historycznej. Hołd pomordowanym oddano apelem poległych, salwą honorową i wypuszczeniem gołębi pokoju. Po ceremoni wojskowej rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Po mszy świętej zgromadzone delegacje złożyły wieńce i kwiaty u stóp ołtarza. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentował Sekretarz Bractwa Tomasz Klas oraz  Siostra Halina i Brat Andrzej Surowieccy.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Skarszewach 29.09.2019 r.

29 września 2019 roku w Strzeleckim Bractwie Kurkowym w Skarszewach, odbył się II Turniej Strzelecki o Miecz Św. Michała Archanioła. W pierwszą rocznicę reaktywacj i na intronizację Pierwszego Króla Kurkowego zjechali się przedstawiciele bractw z Brus, Gdyni, Kościerzyny, Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Wejherowa. Następnie na strzelnicy odbyły się zawody strzeleckie. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentował Król KBS Wejherowo Zbigniew Lemiech, który strącając kura z żerdzi wygrał główną nagrodę turnieju - Miecz  Św. Michała Archanioła i zajął II miejsce w strzelaniu do Tarczy Brackiej oraz Brat Grzegorz Pieper, który zajął III miejsce w strzelaniu do Tarczy Reaktywowania Bractwa Skarszewskiego i Brat Mirosław Weisbrot oraz kandydat na Brata Wojciech Recław z Małgorzatą.

galeria zdjęć...

IV Grand Prix KBS Wejherowo - turniej I

W środę 18 września o 18.oo. na strzelnicy pneumatycznej rozpoczął się I turniej IV Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Organizacją pysznego poczęstunku zajął się Strzelmistrz Dariusz Krasiński z małżonką Agnieszką. Zwycięzcą turnieju został sympatyk Bractwa Tomasz Ciesielski. Gratulujemy i zapraszamy 16 października na II turniej, na którym to zwycięzca pierwszego turnieju otrzyma nagrodę z wygrawerownym imieniem i nazwiskiem.

galeria zdjęć...

Uroczystości w Białej 06.09.2019 r.

1 września wspominaliśmy tragiczne wydarzenia z 1939 roku, gdy wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały nasz kraj. Kilka dni po corocznych uroczystościach na Westerplatte, lokalna społeczność spotkała się w Białej by oddać hołd poległym żołnierzom 1 Morskiego Pułku Strzelców, którzy zginęli w obronie Wejherowa i pobliskich miejscowości. W trakcie ceremonii wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło przybliżył wszystkim przybyłym tragedię tamtych dni. Organizator uroczystości w swoim wystąpieniu wspomniał też o konieczności przeciwstawiana się wszelkim działaniom wojennym, jednocześnie apelując o nieustającą pamięć o tamtych wydarzeniach. Hołd poprzez złożenie wiązanek pod pomnikiem oddali m.in. przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie, przedstawiciele władz, instytucji oraz stowarzyszeń czczących pamięć poległych żołnierzy, a także delegacje służb mundurowych i placówek oświatowych. W imieniu prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta, kwiaty pod pomnikiem złożył zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz. Ceremonię uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gowinie oraz akompaniament Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo. Uroczystość zakończyła msza polowa. Po odprawionej Eucharystii wszystkich tradycyjnie poczęstowano żołnierską grochówką. W okolicach Białej zginęło 15 żołnierzy, natomiast w mogile spoczywa 28 bohaterów poległych w okolicach Wejherowa.

galeria zdjęć...

VI Strzelania Memoriałowe w Starogardzie Gdańskim

31 sierpnia 2019 roku odbyły się VI Strzelana Memoriałowe upamiętniające zmarłych Braci. Spotkane otworzył prezes Brat Zbigniew Bona witając wszystkich przybyłych gości i Bractwa. Po wspólnej modlitwie za zmarłych Braci rozpoczęły się strzelania. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentował Król KBS Wejherowo Zbigniew Lemiech, który zajął II miejsce w strzelaniu do tarczy o Szablę Ludwikówkę, Brat Grzegorz Pieper, który zajął III miejsce w strzelaniu do Tarczy Okręgu Pomorskiego oraz Brat Tomasz Klas i kandydat na Brata Wojciech Recław, który zdobył pierwsze trofeum na zawodach brackich zajmując II miejsce w strzelaniu do Tarczy Star Wik. Gratulujemy.

galeria zdjęć...

Dożynki Gminy Wejherowo 25.08.2019 r.

Dożynki gminy Wejherowo odbyły się w Górze. Po tradycyjnej mszy świętej wyruszył korowód dożynkowy. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa rozpoczęło Święto Plonów oddając honorowy wystrzał z armaty. Po części oficjalnej dla zebranych zagrała Kapela Kaszubska oraz Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo. Został także rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy wieniec. W czasie dożynek Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa zorganizowało turniej strzelecki, dla trzech najlepszych uczestników przygotowano dyplomy oraz nagrody. Organizacją turnieju zajęli się Bracia Tomasz Klas i Grzegorz Pieper z synem Kamilem oraz Brat Andrzej Surowiecki z małżonką Siostrą Haliną.

galeria zdjęć...

Dożynki Gminy Luzino 25.08.2019 r.

Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się Dożynki Gminne. O godzinie 13.30 odprawiona została msza święta dziękczynna w parafii pw. Św. Wawrzyńca w Luzinie. Po mszy świętej spod kościoła wyruszył barwny korowód dożynkowy składający się z bryczek konnych, maszyn rolniczych oraz zabytkowych pojazdów i motocykli. Podczas Dożynek Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa zorganizowało turniej strzelecki, trzem najlepszym uczestnikom zostały wręczone dyplomy oraz nagrody. Na zakończenie turnieju i na wiwat dla zwycięzców wystrzelono z armaty. Organizacją turnieju zajął się Strzelmistrz Dariusz Krasiński z małżonką Agnieszką, Brat Mirosław Weisbrot i Brat Andrzej Surowiecki oraz kandydat na Brata Wojciech Recław

galeria zdjęć...

Walne Plachandry Kociewskie 25.08.2019 r.

Całodniowe wydarzenie odbyło się w najstarszym w Polsce Arboretum we Wirtach, w powiecie starogardzkim, które obchodzi w tym roku 150-lecie istnienia. Zlot mieszkańców Kociewia rozpoczęła Msza św. polowa nad Jeziorem Borzechowskim Wielkim. Po Mszy św. uczestnicy przeszli na plac centralny arboretum, gdzie czekał na nich cykl konkursów i zabaw oraz stoiska prezentujące lokalnych artystów. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie ze sztandarem reprezentował Prezes Kazimierz Gołąbek z małżonką Siostrą Ludmiłą oraz Król KBS Wejherowo Zbigniew Lemiech. Po oficjalnym otwarciu Drugich Walnych Plachandrów Kociewskich odbył się Turniej Bractw Kurkowych.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Tczewie 24.08.2019 r.

24 sierpnia 2019 odbył się turniej strzelecki z okazji XXIII-lecia reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tczewie. W uroczystości wzięli udział między innymi Bractwa  ze Starogardu Gdańskiego, Wejherowa, Torunia, Gdyni, Szczecinka, Kościerzyny, Wrześni, Mosiny, Tarnowa Podgórnego, Więcborka, Nakła, Sępólna Krajańskiego, Grodu Przemysława oraz Solca Kujawskiego. Po uroczystym przywitaniu wszystkich gości przez Prezesa Bractwa Lecha Trzcińskiego nastąpiło otwarcie zawodów strzeleckich. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowali Prezes Kazimierz Gołąbek z małżonką Siostrą Ludmiłą, Król KBS Wejherowo Zbigniew Lemiech, który zajął III miejsce w strzelaniu do Tarczy Króla Piotra Czapiewskiego i III miejsce w strzelaniu do Tarczy Prezesa Lecha Trzcińskiego oraz Brat Tomasz Klas i Brat Mirosław Weisbrot, który zajął III miejsce w strzelaniu do Tarczy Brackiej.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Brusach

10 sierpnia 2019 roku w Brusach odbyło się strzelanie o Kulę Armatnią oraz intronizacja Króla Kurkowego 2019 roku. Na uroczystości zjechały się Bractwa z Okręgu Pomorskiego i Bydgoskiego oraz Bractwo z Włoszakowic. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowała bardzo liczna ośmioosobowa grupa i dwie osoby towarzyszące. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie dla przykładu w Tarczy Króla było sześć dziesiątek i tylko centralna dawała miejsce na podium. Z naszego Bractwa Siostra Ludmiła Gołąbek zdobyła trzecie miejsce w Tarczy Brackiej. Kura zestrzelił Brat Ryszard Dudek z KBS Włoszakowice, pierwszym Rycerzem został Mariusz Adamczyk z Czarnego a drugim Rycerzem została Siostra Beata Zamęska z KBS Włoszakowice. Żywa muzyka i śpiewy nadały spotkaniu towarzyski charakter. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować organizatorom za stworzenie miłego klimatu i za bardzo gościnne przyjęcie.

galeria zdjęć...

Festyn Sołecko Parafialny w Orlu

20 lipca 2019 r na placu przy remizie OSP Orle odbył się coroczny Festyn Sołecko Parafialny. W programie był występ chóru Redzianie oraz zespołu muzycznego Krzyśki. Atrakcjami festynu było malowanie twarzy, dmuchany zamek, kurs pierwszej pomocy, oraz Turniej Ulic, w którym były liczne konkursy dla dzieci z rodzicami. Celem imprezy było zachęcenie rodziców do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi, a także dostarczenie uczestnikom festynu wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju. Oblężona też była loteria fantowa w której każdy los wygrywał. Organizatorzy przygotowali kawiarenkę z kawą i ciastem domowej roboty oraz kiełbaskę z grila, bigos, grochówkę, popkorn i watę cukrową. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie wystrzałem z armaty wiwatowej ogłosiło otwarcie Festynu oraz przygotowało punt strzelecki na którym odbył turniej. Trzech najlepszych uczestników otrzymało pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Strzelanie było też jedną z konkurencji Turnieju Ulic.

galeria zdjęć...

Piknik Rodzinny połączony z akcją charytatywną

Piłkarze dziesięciu amatorskich drużyn z Wejherowa, Redy i Luzina po raz dziewiąty rywalizowali w Turnieju piłkarskim im. Michała Mazura, który rozegrano na boisku Szkoły Podstawowej nr 8. Turniejowi towarzyszył Piknik Rodzinny połączony z akcją charytatywną zorganizowany przez KS Chopina. Wsparcia organizatorom turnieju i pikniku udzieliło w sumie 30 podmiotów gospodarczych i osób prywatnych oraz Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, które przygotowało punk strzelecki. Upominki dla uczestników turnieju ufundował Strzelmistrz Dariusz Krasiński - hurtownia biurowa Wakat DK. Warto podkreślić, że pamięć Michała Mazura uczczono minutą ciszy. Zaś przed meczem finałowym Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie oddało salut armatni.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Kościerzynie 07.07.2019 r.

07 lipca 2019 roku odbył się Turniej Strzelecki o Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyna oraz XI rocznicy reaktywacji Bractwa. Na tegoroczne wydarzenie przybyły Bractwa z całej Polski. Turniej cieszył się sporym zainteresowaniem, i jak co roku udział w nim mógł wziąć każdy zainteresowany. Wejherowskie Bractwo Kurkowe reprezentował Prezes Kazimierz Gołąbek z małżonką Siostrą Ludmiłą, Król KBS Wejherowo A.D.2019 Zbigniew Lemiech oraz Bracia Tomasz Klas i Mirosław Weisbrot. Na strzelców czekała broń pneumatyczna, z której strzelano z odległość 10m. Poziom był bardzo wysoki. W niektórych konkurencjach dopiero wynik 29 punktów na 30 dawał miejsce w finale. W finałach złoty strzał w dziesiątkę nie gwarantował miejsca na podium. W strzelaniach finałowych Brat Tomasz Klas zajął pierwsze miejsce w strzelaniu do Tarczy MPI KOS-EKO, natomiast Brat Zbigniew Lemiech zajął dwa trzecie miejsca w strzelaniu do Tarczy Króla oraz do Tarczy Charytatywnej.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Tucholi 06.07.2019 r.

W sobotę 6 lipca 2019 r w Tucholi odbył się Turniej Królewski o XV Miecze Grunwaldzkie. Wejherowskie Bractwo reprezentowł Prezes Kazimierz Gołąbek, który zajął I miejsce w strzelaniu do Tarczy Mieczy Grunwaldzkich oraz małżonka Siostra Ludmił Gołąbek, która zajęła II miejsce w strzelaniu do Tarczy Bractwa i IV miejsce strzelaniu do Tarczy Burmistrza Tucholi.

galeria zdjęć...

Uroczysta Msza Święta 25.06.2019 r.

Siostry i Bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie wzięli udział w  uroczystej Mszy Świętej. Ojciec Daniel Szustak, gwardian i proboszcz parafii pw. św. Anny a zarazem kapelan Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie, zgodnie z zarządzeniem przenosi się do parafii Świętej Trójcy w Osiecznej. Podczas wspólnej Mszy Św. modliliśmy się też za Braci, którzy odeszli na Wieczny Spoczynek, czyli za Fidelisa Dobosz i za Stanisława Pieroszczuk. W naszym imieniu Siostra Ludmiła Gołąbek podziękowała za zaangażowanie i pracę włożoną na rzecz Bractwa oraz zapewniła, że odwiedzimy nową parafię kapelana wejherowskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

galeria zdjęć...

Turniej w Toruniu w ramach Zjazdu Delegatów ZKBS RP

W niedzielę 23 czerwca 2019 r. w Toruniu w ramach dwudniowego Zjazdu Delegatów Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP odbyły się strzelania kongresowe. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie godnie reprezentował Król KBS Wejherowo Zbigniew Lemiech zdobywając I miejsce w strzelaniu do Tarczy Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i II miejsce w strzelaniu o Klejnot Strzelmistrza Zjednoczenia KBS RP.  W strzelaniu do Kura tuż przed Bratem Zbigniewem zestrzelił go Waldek Śmiejkowski z KBS Gdynia co dało mu III miejsce i tytuł Drugiego Rycerza. Po zakończeniu strzelań odbyła się msza, uroczysty przemarsz ulicami Torunia na Starówkę przy wspaniałym, marszowym akompaniamencie orkiestry wojskowej. Po dotarciu na Starówkę odbyła się intronizacja nowego Króla KBS Toruń i pasowanie jego dwóch Rycerzy, a następnie wręczono nagrody dla zwycięzców poszczególnych strzelań.

galeria zdjęć...

Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Toruniu.

W Toruniu w dniach 22-23 czerwca 2019 r. odbył się Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowli Prezes Kazimierz Gołąbek oraz Sekretarz Tomasz Klas. Prezes Zarządu Zjednoczenia, po przywitaniu gości i rozpoczęciu Zjazdu zaproponował delegatom wybór przewodniczącego obrad wysuwając kandydaturę Zdzisława Grzelki. Delegaci jednogłośnie dokonali wyboru Zdzisława Grzelki na przewodniczącego. Wybrano także pozostałe, przewidziane w statucie Zjednoczenia oraz Regulaminie Zjazdu jego organy. Największą uwagę zebranych przykuło sprawozdanie prezesa Zarządu Zjednoczenia Krzysztofa Larskiego z działalności w okresie od 21 kwietnia 2018do 22 czerwca 2019. Szczegółowe sprawozdanie spisane na 10 stronach zostało przyjęte oklaskami. W sprawozdaniu dokładnie wyjaśniona została sytuacja prawna, w jakiej znalazło się Zjednoczenie. Przypomniał, że w dniu 19 czerwca 2019 przed Sądem Okręgowym w Poznaniu odbyła się rozprawa apelacyjna w sprawie odmowy wpisu do KRS obecnego Zarządu Zjednoczenia  Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Decyzją Sądu okręgowego sprawa została odroczona  do 3 lipca 2019 kiedy to zostanie opublikowany wyrok Sądu. Przyjęto również sprawozdania skarbnika Zjednoczenia Tadeusza Żychlewicza i Komisji Rewizyjnej przedstawione przez Piotra M. Mikosza oraz Sądu Brackiego. Na wniosek Komisji Rewizyjnej delegacji jednogłośnie uchwalili absolutorium dla prezesa Krzysztofa Larskiego i całego Zarządu. Zjazd dokonał także wyboru delegatów Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP na członków plenum EGS. Jak wiadomo, kadencja poprzednich delegatów dobiegła końca, naszemu Zjednoczeniu przysługują trzy mandaty. Zjazd zdecydował, że będą nas w EGS reprezentować: Mariusz Thomas z Chełmna, Józef Jarosz z Torunia i Krzysztof Larski z Kcyni. W Zarządzie EGS jeszcze przez dwa lata (do końca kadencji) pracują również nasi przedstawiciele Andrzej Wegner, który pełni funkcję wiceprezydenta EGS oraz Paweł Przychodniach, który jest szefem Regionu V EGS. Podczas Zjazdu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Toruniu rozegrano zawody strzeleckie o tytuł Młodzieżowego Króla Zjednoczenia. Tytuł wywalczył Oskar Karkosz z Rawicza, I Rycerzem została Jagoda Pawlak z Piechcina, a II Rycerzem Julia Tanaś z Pleszewa.

galeria zdjęć...

90-lecie utworzenia Bractwa Kurkowego w Gdyni oraz XV-lecie reaktywacji Bractwa.

22 czerwca 2019 r. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Gdyni obchodziło 90-lecie powstania oraz 15-lecie reaktywacji. Z tej okazji w Bazylice Mniejszej odbyła się uroczysta Msza Św. oraz intronizacja 25-go Króla Kurkowego w Gdyni. Po mszy odbył się przemarsz pod Pomnik Polski Morskiej i składanie wieńców. Druga część uroczystości odbyła się na Parkurze Strzeleckim przy II LO w Gdyni, gdzie zawodnicy mogli spróbować swoich sił w strzelaniu o 6 tarcz i strzelaniu o Bursztyn Bałtyku. Wejherowskie Bractwo reprezentowali: Ludmiła Gołąbek - I miejsce w Tarczy Pań, Grzegorz Pieper - II miejsce w Tarczy Brackiej, Dariusz Krasiński - III miejsce w Tarczy Okręgu Pomorskiego, Zbigniew Lemiech - III miejsce w Tarczy Prezydenta Gdyni oraz Agnieszka Krasińska i Mirosław Weisbrot.

galeria zdjęć...

Spotkanie integracyjne Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Dzięki uprzejmości Haliny i Andrzeja Surowieckich, 20 czerwca 2019 r. w Salinku miało miejsce spotkanie integracyjne Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. W czasie spotkania zorganizowano poczęstunek. Były tańce, ognisko, ciasta domowej roboty, pyszny żurek oraz gril.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki dla szkół średnich Powiatu Wejherowskiego 17.06.2019r.

Przy współpracy z Powiatowym Zespołem Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP Orzeł w Wejherowie i Powiatowym Zespołem Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie oraz Starostwem Powiatowym w Wejherowie, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie zorganizowało na strzelnicy w Elektryku turniej strzelecki dla szkół średnich Powiatu Wejherowskiego. Do turnieju zgłosiły się trzy szkoły z których udział wzięło 25 uczestników. Organizatorzy przygotowali poczęstunek i nagrody dla pięciu najlepszych strzelców w kategori indywidualnej oraz statuetki z Kurem dla trzech szkół w kategori drużynowej. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobny upominek związany z naszym Stowarzyszeniem. Zwycięzca turnieju Tomasz Hintz wystrzałem z armaty wiwatowej ogłosił zakończenie turnieju.

               Kategoria indywidualna

1. Tomasz Hintz - Powiatowy Zespłó Szkół nr 2 w Wejherowie

2. Sandra Rogala - Powiatowy Zespłó Szkół nr 2 w Wejherowie

3. Łukasz Dawidowski - Powiatowy Zespłó Szkół nr 2 w Wejherowie

4. Ewelina Barra - Powiatowy Zespłó Szkół nr 2 w Wejherowie

5. Aleksandra Myszke - Powiatowy Zespłó Szkół nr 2 w Wejherowie

 

              Kategoria drużynowa

1. Powiatowy Zespłó Szkół nr 2 w Wejherowie

2. Powiatowy Zespół Szkół w Redzie

3. I Liceum Ogólnokształcące w Wejherowie

galeria zdjęć...

III Turniej Sołectw w ramach VIII Dni Gminy Wejherowo

16 czerwca podczas obchodów Dni Gminy Wejherowo zorganizowano Turniej Sołectw. W bardzo miłej, ale i naznaczonej rywalizacją atmosferze, mieszkańcy miejscowości z gminy Wejherowo m.in. wbijali gwoździe i przeciągali linę. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie przygotowało również punkt strzelecki jako jedną z konurencji. Wystrzał armatni w wykonaniu Strzelmistrza Bractwa Dariusza Krasińskiego zakończył turniej. 

galeria zdjęć...

XXIII Krajowy Turniej Strzelecki o Złoty i Srebrne Pierścienie Świętej Katarzyny w Starogardzie Gdańskim 15.06.2019 r.

Podczas XXIII Krajowego Turnieju o Złoty i Srebrne Pierścienie Świętej Katarzyny w Starogardzie Gdańskim udanie zaprezentowali się strzelcy z naszego Bractwa. Siostra Ludmiła Gołąbek strącając Kura została Królem Okręgu Pomorskiego Zjednoczonych Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Pierwszym rycerzem została Renata Czapiewska z KBS Tczew natomiast drugim rycerzem został Prezes KBS Wejherowo Kazimierz Gołąbek. Intronizacja nowego Króla odbędzie się podczas Dnia Patronalnego Świętego Sebastiana 20 stycznia 2020 r. w Brusach. Gratulujemy.
Oczywiście to nie wszystkie sukcesy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Siostra Ludmiła Gołąbek zdobyła srebrny pierścień Św. Katarzyny i zajęła III miejsce w strzelaniu o tytuł Mistrza Okręgu Pomorskiego ZKBS RP. Bracia Zbigniew Lemiech, Mirosław Weisbrot i Tomasz Klas zdobyli II miejsce w strzelaniu o tytuł Drużynowego Mistrza Okręgu Pomorskiego ZKBS RP. Brat Tomasz Klas zdobył I miejsce w strzelaniu do Tarczy Przewodniczącej Rady Miasta Anny Benert oraz III miejsce w strzelaniu do Tarczy STARKOM sp.z o.o. Brat Zbigniew Lemiech został odznaczony brązowym medalem zjednoczenia  za zasługi dla rozwoju Kurkowych Bractw Strzeleckich oraz zdobył III miejsce w strzelaniu do Tarczy Przewodniczącej Rady Miasta.
Gratulujemy sukcesów.

galeria zdjęć...

III Grand Prix KBS Wejherowo - turniej towarzyski

12 czerwca w środę odbył się turniej towarzyski na zakończenie III edycji Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 2018/2019. Piekniejsze połowy naszego Bractwa przygotowały pyszny poczęstunek.  Wszyscy uczestnicy rywalizacji strzeleckiej otrzymali dyplomy oraz drobny upominek. Najlepsi spośród członków Bractwa otrzymali okolicznościowe medale. Wręczono również nagrody za pierwsze trzy miejsca w kategorii Pań i Panów. Aby zwiekszyć atrakcyjność turnieju Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego postanowił aby w turnieju towarzyskim wszyscy uczestnicy strzelali do Kura. Pieknie rzeźbioną tarczę z Kurem po emocjonującej walce zdobył Sekretarz Bractwa Tomasz Klas, drugie miejsce zdobył Strzelmistrz Dariusz Krasiński a trzecie Brat Mirosław Weisbrot, który tego dnia obchodził urodziny. Zaśpiewano tradycyjne "sto lat" i podzielono się tortem. Prazes Kazimierz Gołąbek podziękował uczestnikom za udział w turnieju i zaprosił wszystkich na czwartą edycje Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie, które rozpocznie się od wrzesnia 2019 r.

galeria zdjęć...

IV Turniej o Szablę Gen. Józefa Wybickiego w Będominie 08.06.2019 r.

W sobotę 8 czerwca 2019 r. w niezwykłej scenerii barokowego dworku w Będominie odbył się IV Turniej Strzelecki o Szablę Gen. Józefa Wybickiego, objęty honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na zaproszenie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościerzynie odpowiedziały bractwa z Okręgu Pomorskiego. Przyjechały bractwa z Brus, Gdyni, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Skarszew oraz bardzo liczna dwunastoosobowa ekipa z Wejherowa. Gości przywitał prezes Kościerskiego Bractwa i po wprowadzeniu sztandaru brackiego, odśpiewano kolejno hymn Polski i hymn Bracki. Swoją obecnością zaszczycił również ks. prałat Marian Szczepiński -opiekun duchowy i  kapelan bractwa, który pobłogosławił uczestników i odprawił krótką modlitwę. Zaproszonymi gośćmi, a zarówno gospodarzami obiektu  byli również Małgorzata Gańska - Kustosz Muzeum w Będominie i Przemysław Rey -Kurator Muzeum w Będominie. Gospodarze zaprosili wszystkich gości i uczestników na poczęstunek, który promował kuchnię kaszubską i polską. Wszyscy mogli nieodpłatnie zwiedzać Muzeum Hymnu Narodowego. Brat Zbigniew Lemiech zdobył I miejsce w strzelaniu do Tarczy Burmistrza Kościerzyny, sympatyk naszego Bractwa Tomasz Ciesielski zdobył II miejsce w strzelaniu do Tarczy Króla KBS Kościerzyna oraz  III miejsce w strzelaniu do Tarczy Starosty Powiatu Koscierskiego. Brat Mirosław Weisbrot zdobył I miejsce w strzelaniu do Tarczy Muzeum Hymnu Narodowego, w tej samej tarczy Brat Dariusz Krasiński zdobył III miejsce. Na pamiątkę zdobycia III Szabli Generała Józefa Wybickiego, Brat Mirosław Weisbrot otrzymał pięknie grawerowaną szablę kościuszkowską.

galeria zdjęć...

Dzień Dziecka w Art Parku w Bolszewie

Dzień Dziecka 2019 w Gminie Wejherowo. Zabawy, ciekawe propozycje na spędzenie czasu z dziećmi na placu zabaw w Art Parku w Bolszewie. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie przygotowało punkt strzelecki dla najmłodszych. Dzieci strzelały do tarcz oraz do baloników, za udział każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Celem tej zabawy było propagowanie strzelectwa jako alternatywnego sposobu spędzenia wolnego czasu, propagowanie tradycji strzelectwa, promocja Stowarzyszenia oraz doskonalenie umiejętności strzeleckich.

galeria zdjęć...

Turniej o Szablę ppłk. Bohdana Sołtysa we Włocławku.

25 maja 2019 r. odbył się we Włocławku turniej strzelecki o Szablę ppłk Bohdana Sołtysa, ostatniego dowódcy włocławskiego 14 pułku piechoty. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentował Król KBS Wejherowo 2019 Zbigniew Lemiech, który zdobył drugie miejsce w strzelaniu o Szablę ppłk. Bohdana Sołtysa, Grzegorz Pieper, który zdobył pierwsze miejsce w strzelaniu do Tarczy Okręgu Pomorskiego oraz Dariusz Krasiński z małżonką i Józef Bukowy. Dodatkową atrakcją była możliwość strzelania do tarczy z łuku.

galeria zdjęć...

Obchody Dnia Jakuba Wejhera 25.05.2019 r.

Dzień Jakuba, jak każdego roku, był okazją  do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju i promocji Wejherowa w różnych dziedzinach życia. Gwiazdą wieczoru był uwielbiany zespół Blue Cafe. Uroczystą galę z okazji Dnia Jakuba otworzył salut armatni w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie a następnie Hejnał Miasta Wejherowa odegrany przez trębaczy.

galeria zdjęć...

Medal Róży dla Ludmiły i Kazimierza Gołąbek

Ludmiła i Kazimierz Gołąbek z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie zostali wyróżnieni przez prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandt Medalem Róży, który w jego imieniu wręczył Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta. Uroczystość wręczenia Medalu Róży odbyła się podczas Turnieju Strzeleckiego „O miecz Jakuba Wejhera”. Medal Róży, został przyznany Państwu Gołąbek w uznaniu zasług za wieloletnią oraz profesjonalną działalność na rzecz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz kultywowanie bogatych tradycji Bractwa.

- Państwo Ludmiła i Kazimierz Gołąbkowie z sukcesem podejmują się organizacji wielu zawodów Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz  aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym i społecznym Miasta – mówi Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. - Niech Państwa działalność przynosi satysfakcję i zadowolenie z podejmowanych działań dotyczących promocji miasta w kraju i zagranicą.

- Dziękujemy za to prestiżowe wyróżnienie i zapewniamy, że będziemy dalej godnie promować nasze miasto  – powiedziała Ludmiła Gołąbek.

galeria zdjęć...

XXIV turniej strzelecki o "Miecz Jakuba Wejhera" w Wejherowie

Kurkowe Bractwo Strzeleckie 18 maja 2019 r. zorganizowało turniej strzelecki "O Miecz Jakuba Wejhera". Wydarzenie to przyciągnęło Siostry i Braci nie tylko z Okręgu Pomorskiego ale i z innych stron naszego kraju. Po odśpiewaniu hymnu brackiego Prezes KBS Wejherowo Kazimierz Gołąbek wraz z Wójtem Gminy Wejherowo Henrykiem Skwarło przywitał zaproszonych gości, sympatyków naszego stowarzyszenia oraz zaprzyjaźnione Bractwa m.in. z Kościerzyny, Starogardu Gdańskiego, Gdyni, Skarszew, Czarnego, Szczecinka, Tczewa, Brus, Sępólna Krajeńskiego oraz Tucholi. Następnie odbyła się intronizacja Króla Kurkowego KBS Wejherowo A.D.2019. Zbigniewa Lemiech. Sekretarz Bractwa Tomasz Klas wręczył pamiątkowe medale dla najlepszych strzelców KBS Wejherowo w związku z zakończeniem trzeciej edycji Grand Prix, pierwsze miejsce zdobył Brat Grzegorz Pieper, drugie miejsce Brat Mirosław Weisbrot i trzecie miejsce - tegoroczny Król Zbigniew Lemiech. Prezes Okręgu Pomorskiego ZKBS RP Lech Magnuszewski wręczył Siostrze Ludmile Gołąbek i Bratu Tomaszowi Klas brązowe medale zjednoczenia  za zasługi dla rozwoju Kurkowych Bractw Strzeleckich. Strzelmistrz KBS Wejherowo Dariusz Krasiński przywitał wszystkich zawodników, przedstawił regulamin zawodów, określił warunki poszczególnych strzelań oraz życzył powodzenia w turnieju. Przybyłych uczestników ugościła doskonała kuchnia przygotowana na świeżym powietrzu. Turniej cieszył się sporym zainteresowaniem, i jak co roku udział w nim mógł wziąć każdy zainteresowany. Na strzelców czekała broń pneumatyczna, z której strzelano z odległości 10m. Po zakończeniu eliminacji przystąpiono do strzelania do Kura o Miecz Jakuba Wejhera. Celnym strzałem Kura strącił Brat Mirosław Weisbrot z KBS Wejherowo, drugie miejsce zajął Krzysztof Tyda ze Starogardu Gdańskiego a trzecie miejsce – Adam Łabuda z Kościerzyny. Ludmiła i Kazimierz Gołąbek z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie zostali wyróżnieni przez prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandt Medalem Róży, który w jego imieniu wręczył zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz. Krótki reportaż z turnieju "O Miecz Jakuba Wejhera" na stronie - https://www.youtube.com/watch?v=oXuurtKZStk

 

Strzelanie do Kura o Miecz Jakuba Wejhera
1. Mirosław Weisbrot – KBS Wejherowo
2. Krzysztof Tyda – KBS Starogard Gdański
3. Adam Łabuda – KBS Kościerzyna

 

Tarcza Starosty Powiatu Wejherowskiego Gabrieli Lisius
1. Zbigniew Lemiech – KBS Wejherowo
2. Stanisław Suda – KBS Tczew
3. Zbigniew Bona – KBS Starogard Gdański


Tarcza Prezydenta Miasta Wejherowo Krzysztofa Hildebrandt
1. Aldona Sambor-Sochaczewska – KBS Kościerzyna
2. Piotr Czapiewski – KBS Tczew
3. Krzysztof Tyda – Starogard Gdański

 

Tarcza Wójta Gminy Wejherowo Henryka Skwarło
1. Michał Widak – KBS Gdynia
2. Paula Śliwińska – KBS Gdynia
3. Krzysztof Tyda – KBS Starogard Gdański

 

Tarcza Króla KBS Wejherowo Zbigniewa Lemiech
1. Łukasz Śliwiński – KBS Gdynia
2. Piotr Czapiewski – KBS Tczew
3. Kazimierz Laskowski – KBS Starogard Gdański

 

Tarcza Sponsora Strzelmistrza Dariusza Krasińskiego Wakat DK
1. Piotr Czapiewski – KBS Tczew
2. Kazimierz Laskowski – KBS Starogard Gdański
3. Stanisław Suda – KBS Tczew


Tarcza Okręgu Pomorskiego ZKBS RP
1. Stanisław Suda – KBS Tczew
2. Grzegorz Pieper – KBS Wejherowo
3. Krzysztof Tyda – KBS Starogard Gdański


Grand Prix indywidualnie
1. Piotr Czapiewski - KBS Tczew
2. Aldona Sambor-Sochaczewska - KBS Kościerzyna
3. Adam Łabuda - KBS Kościerzyna


Grand Prix drużynowe
1. KBS Tczew
2. KBS Kościerzyna
3. KBS Starogard Gdański

 

galeria zdjęć...

III Grand Prix KBS Wejherowo - turniej IX

Dziewiąty turniej III Grand Prix KBS Wejherowo odbyło się w poniedziałek 13 maja 2019 r. Rzeżbioną tarczę z Jakubem Wejherem zdobył  sympatyk Bractwa - Tomasz Ciesielski. Było to ostatnie punktowane spotkanie tej edycji. Tabele z wynikami w zakładce "Wyniki Grand Prix". Zapraszamy na turniej towarzyski i wręczenie nagród w środę 12 czerwca 2019 r. o godz. 18.oo na strzelnicy pneumatycznej.

galeria zdjęć...

Uroczystości na cmentarzu żołnierzy polskich i radzieckich w Łężycach

8 maja w Gminie Wejherowo obchodzony jest Dzień Zwycięstwa. Obchody 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się na cmentarzu żołnierzy polskich i radzieckich w Łężycach. Na uroczystość przybyli: poseł na sejm Kazimierz Plocke, członkowie Związków Kombatantów i Osób Represjonowanych, członkowie Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz Stowarzyszenia Sympatyków i Byłych Żołnierzy Jednostki Wojskowej, a także przedstawiciele władz samorządowych, radni i sołtysi z terenu gminy Wejherowo, służby mundurowe i uczniowie placówek oświatowych oraz przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie w składzie: viceprezes Piotr Karbowski, skarbnik Grzegorz Pieper oraz członek zarządu Andrzej Surowiecki. Wszyscy oddali hołd poległym w II wojnie światowej. Po wysłuchaniu przemówienia Wójta Gminy Wejherowo Henryka Skwarło delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Podniosły charakter uroczystości nadał występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bolszewie. Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się tradycyjnie na żołnierską grochówkę.

galeria zdjęć...

Turniej o Buławę Hetmana Stanisława Koniecpolskiego w Czarnem

27 kwietnia 2019 roku w Czarnem zainaugurowano sezon strzelecki 2019 w Okręgu Pomorskim. Wejherowskie Bractwo Kurkowe reprezentowali Bracia Dariusz Krasiński z małżonką Agnieszką, Tomasz Klas, Mirosław Weisbrot oraz kandydaci Paweł Hinz i Wojciech Recław. Na strzelnicy zameldowali się Bracia prawie z wszystkich Bractw Okręgu. Odbyło się również strzelanie Grand Prix Okręgu Pomorskiego w strzelaniu indywidualnym jak i drużynowym. W pierwszym turnieju trzy pierwsze miejsca zajęli Bracia, którzy wystrzelali 26 punktów na 30 możliwych, jednym z nich był nasz Brat Mirosław Weisbrot oraz Łukasz Śliwiński z KBS Gdynia i Piotr Czapiewski z KBS Tczew. Główną nagrodę czyli Buławę Hetmana Stanisława Koniecpolskiego zdobył Strzelmistrz Brat Dariusz Krasiński. Gratulujemy.

galeria zdjęć...

Życzenia Wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, niosących ze sobą odrodzenie duchowe, nadzieję i radość Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie składa wszystkim sympatykom Bractwa najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia i wielu głębokich przeżyć w rodzinnym gronie. Niech Zmartwychwstanie Pańskie da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

 

                                                                                                                                                                                                                                                 Zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych życzy Zarząd Okregu Pomorskiego ZKBS RP. 

Pełnych radości, pokoju Świąt Wielkiejnocy życzą Bracia Kurkowi ze Starogardu Gdańskiego.

W imieniu wszystkich odwiedzających naszą stronę bardzo dziękujemy za życzenia.

galeria zdjęć...

III Grand Prix KBS Wejherowo - turniej VIII

17 kwietnia odbył się ósmy turniej Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Trzeci raz w III edycji najlepszy złoty strzał oddał Brat Mirosław Weisbrot. Gratulujemy i zapraszamy na dziewiąte spotkanie w środę 8 maja 2019 r.

Tabelki z wynikami w zakładce " Wyniki Grand Prix".

galeria zdjęć...

Strzelanie o tytuł Króla KBS Wejherowo A.D.2019

13 kwietnia 2019 na strzelnicy pneumatycznej w Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 2 o godz. 11.00 odbyło się strzelanie do Kura o tytuł Króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie A.D.2019. Tak się złożyło, że tego dnia Siostra Halina i Brat Andzej Surowieccy obchodzili 45-tą rocznicę ślubu. W imieniu całego Stowarzyszenia Prezes Kazimierz Gołąbek z okazji tak pięknej rocznicy ślubu, szafirowych godów, złożył Drogim Jubilatom serdeczne życzenia długich lat życia w zdrowiu, pogody ducha i doczekania się kolejnych jubileuszy. Po odśpiewaniu "Sto lat" trzynastu członków Bractwa przystąpiło do strzelania do Kura. Strzelanie rozpoczął ustępujący Król A.D. 2018 Grzegorz Pieper. W dziewiątej kolejce po sto ósmym strzale Kura strącił Brat Zbigniew Lemiech, który tym samym został sto trzydziestym Królem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie A.D.2019. Pierwszym Rycerzem został Viceprezes Brat Piotr Karbowski a drugim Rycerzem Brat Janusz Naczk. Po złożeniu gratulacji od Sióstr i Braci Kurkowych oraz zaproszonych gości rozpoczęto biesiadę, którą przygotowali Szanowni Jubilaci.

Wiwat Król!!!  Wiwat. Wiwat Wiwat.

galeria zdjęć...

VII Dni Piaśnickie

6 kwietnia przed pomnikiem głównym w Piaśnicy odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Sejmu, Senatu i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Wejherowa oraz władze samorządowe, radni, kapłani, kombatanci, rzemieślnicy, służby mundurowe i młodzież. Wójt gminy Wejherowo Henryk Skwarło podkreślił, że Miesiąc Pamięci Narodowej stanowi okazję do oddania czci i kultywowania pamięci o Polakach, którzy zginęli w imię wolności naszej Ojczyzny. Modlitwę podczas uroczystości poprowadził ks. dziekan Daniel Nowak, a młodzież ze szkoły w Bolszewie przedstawiła montaż słowo-muzyczny. Podniosłą częścią uroczystości był Apel Pamięci i salwa honorowa w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Delegacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Wejherowa złożyła przed pomnikiem kwiaty.

galeria zdjęć...

Dotacja na "Turniej strzelecki dla młodzieży ponadgimnazjalnej"

28 marca 2019 r. Prezes Kazimierz Gołąbek podpisał umowę między Powiatwm Wejherowskim reprezentowanym przez Zarząd Powiatu w Wejherowie a Kurkowym Bractwem Strzeleckim w Wejherowie o przekazanie środków finansowych w wysokości 2100 zł. na realizację zadania publicznego pod tytułem " Turniej strzelecki dla młodzieży ponadgimnazjalnej - Dbamy o Niepodległą"

Zarządu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie bardzo dziękuje za wsparcie tego projektu.

galeria zdjęć...

III Grand Prix KBS Wejherowo - turniej VII

20 marca 2019r. odbyło się siódme spotkanie III edycji Grand Prix KBS Wejherowo. Najlepszy złoty strzał oddał Sekretarz Bractwa - Tomasz Klas. Zapraszamy 17 kwietnia na ósmy turniej z tego cyklu.

galeria zdjęć...

Obchody święta Św. Józefa

19 marca Powiatowy Cech Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Wejherowie uczcił dzień swojego patrona, Świętego Józefa. Jak co roku nie zabrakło przemarszu ulicami miasta oraz złożenia kwiatów przed obeliskiem Jana Pawła II. Wśród uczestników obecne było m.in. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa. Po złożeniu kwiatów uczestnicy uroczystości wzięli udział w Mszy św. odprawionej w intencji środowiska rzemieślniczego a następnie w spotkaniu braci rzemieślniczej, które odbyło się w sali „Atlantic”.

galeria zdjęć...

Turniej o Złotą Strzałę Św. Sebastiana

Po śniadaniu odbyło się strzelanie do Kura o złotą strzałę Św. Sebastiana w którym brało udział 14 członków KBS Wejherowo.W piątej kolejce Kura strącił, a tym samym złotą strzałę zdobył po raz trzeci z rzędu Brat Strzelmistrz Dariusz Krasiński. Srebrną strzałę zdobył Brat Józef Bukowy a brązową Siostra Ludmiła Gołąbek.

galeria zdjęć...

Uroczyste Śniadanie

9 marca w sobotę o godz 11.00 na strzelnicy w Ośrodku Szkolno Wychowawczym miało miejsce uroczyste śniadanie na rozpoczęcie sezonu 2019 r. na które przybyli członkowie Bractwa z osobami towarzyszącymi oraz kandydaci. Jak co roku nasz wieloletni sympatyk, a teraz i kandydat na Brata Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Czesław Kordel przygotował dla wszystkich upominki. Dużą niespodziankę zrobił nam Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, który zaszczycił nas swoją obecnością. "Cieszę się, że jesteście Państwo bardzo aktywni. Uczestniczycie w wielu działaniach, co widać po wyeksponowanych osiągnięciach, a ponadto znakomicie promujecie miasto Wejherowo. Jesteście bardzo ważną częścią aktywnej społeczności w naszym mieście. Z okazji 25. lecia reaktywowania bractwa wyróżniam Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie miniaturą Statuetki Jakuba Wejhera"  powiedział prezydent Krzysztof Hildebrandt wręczając statuetkę Kazimierzowi Gołąbkowi, prezesowi wejherowskiego bractwa. Podziękował też braciom za doroczne uczestnictwo w obchodach śmierci założyciela miasta i innych uroczystościach w Wejherowie.

galeria zdjęć...

Królewski Bal Stulecia w Ciechanowcu

2 marca w Ciechanowcu odbył się Ogólnopolski Królewski Bal Stulecia, organizowany przez Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe w Ciechanowcu, pod honorowym patronatem ks. bp Tadeusza Pikusa, ks. bp Janusza Stepnowskiego, Wojewody Podlaskiego, Bohdana Paszkowskiego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego, Artura Kosickiego. Na balu w Sali Bankietowej ,,Szczęsny" w Ciechanowcu zgromadziły się władze wojewódzkie i lokalne, a także reprezentanci wojska polskiego oraz przedstawiciele bractw kurkowych z całego kraju, również z Wejherowa. Nasze Bractwo reprezentowli Ludmiła i Kazimierz Gołąbek. Wszystkich gości serdecznie powitał br. Tomasz Miliszkiewicz - Szanowni waszmościowie, szlachetne białogłowy! W dniu dzisiejszym bractwo kurkowe z Ciechanowca, kultywując tradycję i zwyczaje starodawnych bractw kurkowych i za pozwoleniem Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP odbywa Ogólnopolski Bal Królewski w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Za aprobatą i przyzwoleniem szanownych braci, niech ta okoliczność stanie się obyczajem i żyjącą tradycją. Za oknami sali bankietowej wystrzelono trzy salwy armatnie na szczęście wszystkich zgromadzonych, chwałę roku, w którym odbywa się bal oraz ku pamięci patrona bractwa, Marszałka Kazimierza Pułaskiego, jako hołd dla wszystkich walczących za niepodległą Polskę. Członkowie bractwa oraz zaproszeni goście uroczyście otworzyli bal wspólnym polonezem. 

galeria zdjęć...

III Grand Prix KBS Wejherowo - turniej VI - śledzik

27 lutego 2019r. miało miejsce szóste spotkanie III edycji Grand Prix KBS Wejherowo pod hasłem "śledzik".  Na strzelnicę pneumatyczną do Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 2 w Wejherowie przybyli Siostry i Bracia Kurkowi oraz sympatycy. Najlepszy złoty strzał oddał sympatyk Bractwa - Tomasz Ciesielski.

galeria zdjęć...

363 rocznica śmierci Jakuba Wejhera 26.02.2019 r.

Tradycyjne obchody jak zawsze rozpoczęły się złożeniem kwiatów w krypcie kościoła klasztornego na trumnie Jakuba Wejhera, a następnie udziałem we Mszy świętej w kościele pw. św. Anny. Po nabożeństwie z udziałem pocztów sztandarowych m.in. z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, wszyscy przemaszerowali na plac Jakuba Wejhera, gdzie odśpiewano uroczyście Hymn Państwowy i  Hymn Kaszubski. Witając zgromadzonych prezes wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Mirosław Gaffka podkreślił, że doroczne obchody śmierci Jakuba Wejhera są zawsze ważnym wydarzeniem w życiu miasta, gdzie wspólnie z władzami miasta, powiatu i przedstawicielami różnych środowisk, oddawany jest hołd założycielowi grodu Wejhera i kultywowana jest jego pamięć. Po przemówieniach delegacje władz miasta i powiatu, okolicznych oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz z innych środowisk złożyły kwiaty przed pomnikiem Jakuba Wejhera. Uroczystość uświetnił wystrzał armatni w wykonaniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i salwa z muszkietów Chorągwi Jakuba Wejhera i Pułku Czarnieckiego. KBS Wejherowo reprezentowali Ludmiła i Kazimierz Gołąbek, Halina i Andrzej Surowieccy, Tomasz Klas, Dariusz Krasiński i Mirfosław Weisbrot, któremu dziękujemy za fantastyczne zdjęcia.

galeria zdjęć...

Zaślubiny Polski z Morzem 10.02.2019 r.

99 lat temu doszło do symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę 10 lutego w Pucku. 11 listopada 1918 r., kiedy Polska odzyskała niepodległość, rozpoczęły się walki o granice, a także o dostęp do Bałtyku. Po długich bojach otrzymaliśmy wtedy zaledwie 140 km Wybrzeża. Nad przyznaną Polsce częścią wybrzeża Bałtyku było tylko jedno miasto, w zasadzie miasteczko, ale z bogatymi tradycjami – był to Puck. W Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny Polski z morzem. Dokonał ich generał Józef Haller. Pierścień, którym zaślubiny zostały dokonane był platynową obrączką. Dwie takie obrączki dostał od Polonii gdańskiej gen. Haller na dworcu i jedną z nich wrzucił na znak zaślubin z morzem 10 lutego 1920 r. To symboliczne wydarzenie było impulsem do budowy portów i rozwoju Marynarki Wojennej. W ciągu zaledwie kilkunastu lat zbudowano najnowocześniejszy w Europie port morski w Gdyni. Powojenne pamiętniki mówią, że generał Haller wrzucając pierścień do Bałtyku miał wypowiedzieć prorocze słowa – obyśmy go odnaleźli w przyszłości w Szczecinie. Hołd generałowi Hallerowi oraz Kaszubom – strażnikom polskiego Wybrzeża oddali również Bracia z  Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie, Piotr Karbowski, Zbigniew Lemiech oraz Mirosław Weisbrot.

galeria zdjęć...

XXV Bal Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie

W sobotę 26 stycznia 2019 r. w Hotelu Astor w Jastrzębiej Górze odbył się XXV Bal Wejherowskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego pod patronatem Zarządu Okręgu Pomorskiego Zjednoczonych Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej. Orkiestra Dęta OSP Sławoszyno grając marsza wprowadziła Parę Królewską KBS Wejherowo Mariolę i Grzegorza Pieper oraz barwny korowód na salę balową. Hymn Państwowy, biało-czerwone stroje, flagi narodowe i pieśni patriotyczne, to wszystko sprawiło, że Bal nawiązywał do 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Atrakcją wieczoru były piękne tancerki z Olsztyna, które wykonały cztery pokazy taneczne miedzy innymi  kankana i sambę brazylijską. Drugiego dnia wystrzałem z armaty wiwatowej rozpoczęto strzelanie o wspaniałe nagrody i tarcze balowe.

galeria zdjęć...

Obchody Dnia Patronalnego Św. Sebastiana 20.01.2019.

Zarząd Okręgu Pomorskiego ZKBS RP i Zarząd Chojnickiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego jak co roku 20 stycznia zorganizowały w Krojantach uroczystość związaną z obchodami Dnia Patronalnego Św. Sebastiana, podczas którego odbyła się Intronizacja Króla Okręgu Pomorskiego ZKBS RP. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Biskup Ryszard Kasyna. Ślubowanie od Króla Okręgu Pomorskiego Brata Kazimierza Dawickiego przyjął Prezes Okręgu Pomorskiego Brat Lech Magnuszewski. Uroczystość odbyła się w obecności delegacji wszystkich Bractw Okręgu Pomorskiego oraz zacnych gości w tym władz samorządowych powiatu i Miasta Chojnice. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowali Kazimierz Gołąbek, Piotr Karbowski, Tomasz Klas, Zbigniew Lemiech i Mirosław Weisbrot.

galeria zdjęć...

III Grand Prix KBS Wejherowo - turniej V

W środę 16 stycznia 2019 r. na strzelnicy pneumatycznej w Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 2 w Wejherowie odbyło się piąte spotkanie III edycji Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. W turnieju wzięło udział 23 osoby. Nagrodę w postaci tarczy za najlepszy złoty strzał odebrał sympatyk Bractwa - Mirosław Koszałka. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze, pyszna zupa grzybowa i ciasta domowej roboty oraz sprawna obsługa były dodatkowymi atutami imprezy. Zapraszamy 27 lutego na szóste spotkanie.

Tabele z wynikami w zakładce "Wyniki Grand Prix"

galeria zdjęć...

Bal Królewski w Brusach - 12 styczeń 2019 r.

Czerwona róża dla każdej damy z rąk Króla Grzegorza Rzemieślnika w geście powitalnym w progach chojnickiego Gościńca. Tak para królewska - Król Grzegorz z Królową Mirosławą witali wszystkich przybywających gości na coroczny już XXI Bal Królewski, który wyprawiany jest w pierwszą sobotę po święcie Trzech Króli. Bardzo uroczysta kolęda z modlitwą i błogosławieństwo Kapelana Bractwa ks. Zdzisława Wirwickiego, toast za pomyślność i uczta. Para królewska przygotowała niespodziankę dla gości - piękny taniec orientalnych tancerek i pokaz iluzjonisty. Losowanie upominków prowadzone przez Brata Bernarda, męski chór z pieśniami brackimi dopełniły całą uroczystość zgodnie z tradycją. Tradycją jest, że na bale KBS Brusy przybywają goście z zaprzyjaźnionych bractw z Chojnic, Czarnego, Tucholi i Ujścia. Wejherowskie Bractwo Kurkowe godnie reprezentowł Prezes Kazimierz Gołąbek z małżonką Ludmiłą.

galeria zdjęć...

Świąteczne życzenia

W imieniu Zarządu Okręgu Pomorskiego ZKBS RP składamy serdeczne życzenia z okazji nadchodzących św. Bożego Narodzenia dla wszystkich Bractw, Sióstr i Braci Okręgu Pomorskiego oraz szczęśliwego Nowego Roku 2019.

 

Spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych z bliskimi, w ciepłej, rodzinnej atmosferze, oraz samych szczęśliwych dni w nadchodzącym nowym roku wszystkim odwiedzającym naszą stronę życzy Zarząd i Członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie.

galeria zdjęć...

Jasełka w OSW nr 2 w Wejherowie - 18.12.2018 r.

Prawdziwa magia świąt Bożego Narodzenia, piękne jasełka i Wigilia w Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących. Zapach wigilijnych potraw, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie ze znakomitymi gośćmi. Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowali Państwo Gołąbek.

galeria zdjęć...

III Grand Prix KBS Wejherowo - turniej IV

W środę 12 grudnia 2018 r. odbył się czwarty turniej III Grand Prix KBS Wejherowo. Najlepszy złoty strzał oddał Brat Mirosław Weisbrot, który tym samym zdobył drugą tarczę w tej edycji Grand Prix. Brat Tomasz Klas trafił minimalnie gorszą dziesiątke zdobywając drugie miejsce i nagrodę pocieszenia. Nagrodę otrzymała również Siostra Halina Surowiecka za najlepszy złoty strzał wśród kobiet. Szczególne podziękowania dla Króla Grzegorza Pieper za przygotowanie poczęstunku oraz sędziom za sprawne i obiektywne przeprowadzenie zawodów. Prezes Kazimierz Gołąbek po odczytaniu wyników i wręczeniu nagród życzył wszystkim zdrowych spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego. W imieniu Brata Tomasza Klas, który organizuje piąte spotkanie zapraszam w środę 16 stycznia.

Wyniki w zakładce " Wyniki Grand Prix"

galeria zdjęć...

Spotkanie wigilijne - 8 grudzień 2018 r.

Zbliża się magiczny czas Bożego Narodzenia, czas radości i spotkań w gronie rodzinnym. Kolacja wigilijna Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie, która miała miejsce w hotelu Czardasz w Luzinie, była okazją do wspólnego biesiadowania, złożenia sobie życzeń, podziękowań i podsumowania roku. Spotkanie pozwoliło nam na chwilę wytchnienia w tym szczególnym czasie. Prezes KBS Wejherowo Kazimierz Gołąbek podczas przemówienia złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych pełnych życzliwości Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie. Przewodniczący Rady Miasta i zarazem Brat Honorowy Bogdan Tokłowicz złożył życzenia w imieniu swoim i Prezydenta miasta Wejherowo. Uczestnicy spotkania tradycyjnie połamali się opłatkiem. Jak co roku sympatyk Bractwa, Prezes MZK Wejherowo Czesław Kordel  i Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego przygotowali dla wszystkich prezenty.

galeria zdjęć...

Dzień Seniora w Kniewie

6 grudnia 2018 r. w świetlicy wiejskiej w Kniewie spotkali się najstarsi mieszkańcy Kniewa i Zamostnego, by wspólnie spędzić wieczór w przedświątecznej już atmosferze. Przybyłych, przywitała Pani sołtys Krystyna Klawikowska, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia i zaprosiła do wspólnej zabawy. Do życzeń przyłączył się Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło, który wraz z Panią sołtys uhonorował najstarszych uczestników spotkania bukietami kwiatów. Swoją obecnością zaszczycili seniorów również ks. kanonik Jerzy Osowicki, radni Edmund Bianga, Roman Stanisławczyk, sołtys Warszkowa Dorota Formella, a także przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Wejherowa. O muzyczny akcent tego wieczoru zatroszczył się radny Roman Stanisławczyk, dzięki któremu przybyli goście mogli posłuchać i potańczyć przy dźwiękach zespołu „Ale Babki” z Władysławowa.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Chojnicach 17 listopad 2018

Turniej strzelecki jest najważniejszym wydarzeniem, organizowanym przez KBS w Chojnicach, który kończy się uroczystym balem królewsko-marszałkowskim. Na strzelnicy brackiej zjawili się najzdolniejsi strzelcy z całego okręgu pomorskiego m.in. z Brus, Gdyni, Czarnego, Kościerzyny, Skarszew, Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Wejherowa, a także bracia z różnych zakątków Polski. Wejherowo reprezentowane było przez prezesa Kazimierza Gołąbek, siostrę Ludmiłę Gołąbek i brata Zbigniewa Lemiech. Rozegrano pięć konkurencji strzeleckich do tarcz sportowych oraz strzelanie do kura. Ogromny sukces odniósł Brat Zbigniew Lemiech, który zajął pierwsze miejsce w strzelaniu o Tarczę Szkoły, trzecie miejsce w strzelaniu o Tarczę Króla oraz strącając kura z żerdzi zdobył główną nagrodę turnieju - szablę dowódcy 18 Pułku Ułanów Pomorskich płk dypl. Kazimierza Mastalerza. Wręczenia nagrody dokonał prezes KBS w Chojnicach dr Tomasz Winiecki, w asyście Króla Kurkowego Krzysztofa Wegnera, podczas uroczystej gali na początku balu.

galeria zdjęć...

III Grand Prix KBS Wejherowo - turniej III

14 listopada odbył się trzeci turniej III edycji Grand Prix KBS Wejherowo. Piękną rzeźbioną tarczę, która nawiązywała do 100-lecia Odzyskania Niepodległości zdobyła Magda Augustis. Agnieszka Krasińska za najlepszy wynik spośród Pań otrzymała drewnianą sowę wykonaną przez Brata Andrzeja. Gratulujemy i zapraszamy w środę12 grudnia. Czwarte spotkanie organizuje Król A.D.2018 Grzegorz Pieper.

Tabela wyników w zakładce " Wyniki Grand Prix".

galeria zdjęć...

Obchody Dnia Niepodległości w Wejherowie

11 listopada w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez wejherowskie ulice przeszła biało-czerwona parada.Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie licznie wzięło udział w tym wydarzeniu. Po uroczystym przemarszu, w Parku Miejskim odbyło się wspólne świętowanie. Nie zabrakło też ciepłego posiłku oraz licznych atrakcji.

galeria zdjęć...

100 lecie Odzyskania Niepodległości - Gmina Wejherowo

11 listopada to dla wszystkich Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym roku w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w celebrację tego wydarzenia włączyły się wszystkie gminy i miasta w kraju. Swoją cegiełkę dołożyli także mieszkańcy gminy Wejherowo, którzy marszem uczcili niepodległość.W paradzie udział wzięli radni i sołtysi gminy Wejherowo, dyrektorzy szkół, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Bolszewski Klub Rowerowy Cyklista, reprezentacje OSP, 81 Kaszubska Drużyna Harcerzy "Kaszeba", a także młodzież szkolna i mieszkańcy gminy. W marszu, który w tym roku odbył się w Bolszewie, nie zabrakło także wójta gminy Wejherowo.

galeria zdjęć...

Święto Niepodległości w wejherowskiej "piątce" 09.11.2018r.

Powiatowo-miejskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zainaugurowała uroczysta akademia w Szkole Podstawowej nr 5 w Wejherowie. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 oraz orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wejherowie pod batutą Tomasza Winczewskiego. Jak powiedział prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, jubileusz 100 – lecia odzyskania niepodległości pobudza nas do wdzięczności wszystkim pokoleniom Polaków, którzy nie tracili ducha w czasie zaborów i wywalczyli Polsce niepodległość, kierowani wielką miłością do Ojczyzny oraz przywiązania do tradycji narodowych i wiary katolickiej. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie reprezentowali Król A.D. 2018 Grzegorz Pieper oraz Halina i Andrzej Surowieccy.

galeria zdjęć...

III Grand Prix KBS Wejherowo - turniej II

W środę 17 października o 18.oo. na strzelnicy pneumatycznej rozpoczął się II turniej III Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Zawody otworzył Prezes Kazimierz Gołąbek. Zwycięzcą turnieju został Brat Tomasz Klas, gratulujemy i dziękujemy za poczęstunek przygotowany przez Siostrę Ludmiłę i Strzelmistrzowi za sprawne przeprowadzenie zawodów. Zapraszamy 14 listopada na III turniej.

galeria zdjęć...

XX-lecie Powiatu Wejherowskiego

Dwudziestą rocznicę działalności Powiatu Wejherowskiego świętowano uroczyście 11 października br. w Filharmonii Kaszubskiej. Była to okazja do wspomnień i podziękowań. Z okazji 20-lecia Prezydent Miasta Wejherowa odznaczył Medalem Róży starostę wejherowskiego - Gabrielę Lisius. Jak podkreślił prezydent Krzysztof Hildebrandt Medal Róży został przyznany Pani Gabrieli Lisius w uznaniu zasług za wieloletnie zarządzanie Powiatem Wejherowskim i dynamiczny jego rozwój, a także za harmonijną i efektywną współpracę z władzami samorządowymi Miasta Wejherowa.

W trakcie uroczystości wręczono wiele wyróżnień. Pamiątkowe statuetki otrzymali radni powiatu pełniący w trakcie minionego 20-lecia funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu oraz radni, którzy pełnili te funkcje przez 5 kadencji. Kolejno na scenę zaproszeni byli również radni powiatu minionych kadencji. Wszyscy z rąk starosty Gabrieli Lisius otrzymali medale pamiątkowe oraz albumy "Powiat Wejherowski".

Starosta Gabriela Lisius podziękowała za współpracę z Powiatem parlamentarzystom i samorządowcom, zarówno tym ze szczebla wojewódzkiego, jak i gminnego. Wśród wyróżnionych Medalem Powiatu za współpracę był również Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Tokłowicz. Podziękowania otrzymali także przedstawiciele służb mundurowych oraz księża współpracujący ze Starostwem Powiatowym. Natomiast ks. prałat Tadeusz Reszka został odznaczony Złotym Medalem za dbałość o zabytki. Organizacje pozarządowe również otrzymały albumy z okazji Jubileuszu Dwudziestolecia. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie reprezentował Brat Tomasz Klas.

galeria zdjęć...

Uroczystości w Piaśnicy 07.10.2018

W pierwszą niedzielę października w Sanktuarium Piaśnickim odbyła się uroczystość patriotyczna ku czci tysiąca osób, na których wykonano pierwsze masowe egzekucje podczas II wojny światowej. Msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, oratorium upamiętniające tragiczne wydarzenia w Lasach Piaśnicy oraz poświęcenie masowych grobów ofiar to główne punkty programu uroczystości, która trwała od godzin przedpołudniowych. W uroczystościach brał udział poczet sztandarowy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Wejherowa.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Kcyni

2 października 2018 r. w mieście Kcynia odbyły się zawody strzeleckie dwóch Bractw: Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kcyni oraz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim. Po uroczystym otwarciu, odśpiewaniu Hymnu Brackiego nastąpiło otwarcie zawodów strzeleckich. Do Kcyni przyjechali również Bracia z Okręgu Pomorskiego z Wejherowa, Starogardu Gdańskiego, Kościerzyny i Tczewa. Wszystkie Bractwa z Okręgu Pomorskiego wyjechały z „Tarczą”. Wejherowskie Bractwo Kurkowe reprezentował Brat Zbigniew Lemiech, który zajął I miejsce w strzelaniu do Tarczy Profesora Jana Czochralskiego i III miejsce w Tarczy Punktowej.

galeria zdjęć...

Ceremonia inauguracji reaktywacji Bractwa Kurkowego w Skarszewach

29 września 2018 r. w Skarszewach odbyła się inauguracja reaktywowanego Bractwa Kurkowego im. Św. Jana Chrzciciela. Uroczystość rozpoczęła się w Kościele pw. Św. Michała Archanioła, gdzie Proboszcz a jednocześnie Kapelan Skarszewskiego Bractwa poświęcił sztandar oraz błogosławił zebranym pocztom sztandarowym i Braciom Kurkowym. Następnie w towarzystwie orkiestry poczty sztandarowe i goście przeszli ulicami miasta do zamku gdzie odbyła się dalsza część inauguracji. Powitano zebranych Braci i gości. Delegacje samorządów i przedstawiciele Bractw złożyły życzenia Skarszewskiemu Bractwu a symbolicznego wbijania gwoździa w imieniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Wejherowa dokonała Siostra Ludmiła Gołąbek wraz z Braćmi Tomaszem Klas i Zbigniewem Lemiech. Z zamku Bracia i zaproszeni goście przemaszerowali do ogrodu przy plebanii gdzie odbył się I Turniej strzelecki w którym uczestniczyło również KBS Wejherowo w składzie Brat Tomasz Klas - III miejsce w strzelaniu o Tarczę Burmistrza Skarszew, Brat Andrzej Surowiecki z żoną Siostrą Haliną oraz Siostra Ludmiła Gołąbek i Brat Zbigniew Lemiech - III miejsce w strzelaniu o Tarczę Sponsora i III miejsce w strzelaniu o Tarczę 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

galeria zdjęć...

III Grand Prix KBS Wejherowo - turniej I

19 września na strzelnicy pneumatycznej w Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 2 w Wejherowie o godz. 18.oo. odbył się I turniej III Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Organizacją pysznego poczęstunku zajął się Strzelmistrz Dariusz Krasiński. Pięknie rzeźbioną tarczę wywalczył Mirosław Weisbrot po dogrywce z Romanem Grzywacz.

Zapraszamy 17 października na II turniej.

galeria zdjęć...

Dożynki Powiatowo Gminne

Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się 16 września w bolszewskim ArtParku. Jak zwykle nie zabrakło wielu atrakcji, w tym m.in. występów zespołów i orkiestr regionalnych, a także po raz pierwszy na Pomorzu - konkursu "Speed Carvingu", czyli szybkiego rzeźbienia w drewnie. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie zorganizowało turniej strzelecki z pieknymi nagrodami dla zwycięzców. Organizacją turnieju zajęła się bardzo silna 11-osobowa grupa w składzie: Prezes Kazimierz Gołąbek z małżonką Ludmiłą, Król A.D. 2018. Grzegorz Pieper z małżonką Mariolą, Strzelmistrz Dariusz Krasiński z małżonką Agnieszką i córką Karoliną, Brat Andrzej Surowiecki z małżonką Haliną oraz Sekretarz Tomasz Klas i Brat Mirosław Weisbrot.

galeria zdjęć...

Sto Salw na Stulecie Odzyskania Niepodległości

W sobotę 15 września w Ostrowie Wielkopolskim na terenie ośrodka Piaski-Szczygliczka, odbyły się centralne obchody stulecia odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego pod nazwą "Sto Salw na Stulecie Odzyskania Niepodległości". Organizatorem tych uroczystości było Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrowie Wielkopolskim pod przewodnictwem prezesa Brata Piotra Sitarza, a patronat nad tym wydarzeniem obiął Prezydent RP Andrzej Duda. 
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą polową za Ojczyznę, którą odprawił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Wziął w niej udział prezes Zjednoczenia KBS RP Brat Krzysztof Larski, poprzedni prezes Brat Adam Gołębowski, obecni i poprzedni członkowie Zarządu KBS RP, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta. Po nabożeństwie odbył się program artystyczny, składający się z odśpiewania pieśni patriotycznych przez chór "Lira", koncert Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pod kierunkiem Mariana Sikorskiego, a także prezentacji grub rekonstrukcyjnych z okresu międzywojennego. W między czasie goście mogli skorzystać z bufetu, aby się posilić.
Następnie odbyła się uroczysta intronizacja Króla Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Brat Piotr Sitarz z Ostrowa Wielkopolskiego, po trzyletniej kadencji przekazał łańcuch królewski i miecz swojemu następcy Bratu Zbigniewowi Madejowi z Sępólna Krajeńskiego. Zgodnie z ceremoniałem, nowy król przyjął insygnia królewskie (łańcuch i miecz), złożył przyrzeczenie na sztandar i wzniósł toast. Wraz z Królem Zjednoczenia KBS RP, insygnia na trzyletni okres w postaci łańcucha Pierwszego Rycerza Króla Zjednoczenia KBS RP otrzymał Brat Zbigniew Lemiech z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie.
Na obchody do Ostrowa Wielkopolskiego wraz z wszelkiego rodzaju artylerią czarnoprochową zjechały delegacje bractw kurkowych z całej Polski. Reprezentantem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie był Brat Zbigniew Lemiech. 
Bractwa kurkowe od 850 lat są stowarzyszeniem obronnym. Ze względu na różnice wiekowe i koloryt tych organizacji, mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego jak i zaproszeni goście mogli podziwiać cały wachlarz kobiecych strojów z różnych epok, piękne szlacheckie kontusze, pasy, kołpaki i broń białą, jak i najróżniejsze formy mundurów brackich.
Najliczniej reprezentowane bractwa jak przykładowo z Krakowa, Tarnowa Podgórnego, Nysy, Raciborza czy będące gospodarzem Ostrowskie, zaprezentowały nawet po kilka różnych jednostek ogniowych. Na plaży ustawiono prawie setkę wszelkiego rodzaju armat, kolubryn, wężownic, rusznic, hakownic, wielolufowych organek, folgerzy, falkonetów, hufnic, bombard, wiwatówek i moździerzy. W punkcie kulminacyjnym obchodów, odbyła się wielka kanonada z całej tej dowiezionej i ustawionej na plaży przy ośrodku artylerii czarnoprochowej. Odgłosy i efekty wystrzałów, na żywo, robiły olbrzymie wrażenie na całej zgromadzonej przed plażą publiczności, a kanonada słyszalna była aż po drugiej strony miasta. Tego typu pokaz artylerii brackiej odbył się po raz pierwszy w Wielkopolsce, a w sumie był to 9 tak wielki pokaz w Polsce. Pierwszy odbył się w Częstochowie z okazji 350-lecia Obrony Jasnej Góry. 
Część z zaproszonych gości otrzymała pamiątkowe, biało-czerwone flagi z dedykacją od Prezydenta RP.
Obchody zakończyły się ogólnodostępnym biesiadowaniem i tańcami przy muzyce granej na żywo przez miejscowego muzykanta.

 

galeria zdjęć...

V Międzynarodowy plener malarsko-rzeźbiarski

9 września 2018 r. ruszył V Międzynarodowy plener malarsko-rzeżbiarski w Dworku Rajska Góra w Górze. Kurkowe Bractwo Strzeleckie było jednym ze sponsorów. Wiedząc o tym, że artysta rzeźbiarz nigdy nie widział Brata Andrzeja to podobieństwo jest bardzo duże. Czyż nie?

galeria zdjęć...

Uroczystości w Białej 7 wrzesień 2018 r.

Jak co roku, upamiętniono miejsce walki i spoczynku żołnierzy 1 Morskiego Pułku Strzelców w Białej. Apelem pamięci i salwą honorową oddano hołd poległym za Ojczyznę w pierwszych dniach II wojny światowej. W hołdzie poległym delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowała Siostra Halina Surowiecka oraz Bracia Kazimierz Gołąbek, Tomasz Klas, Grzegorz Pieper i Andrzej Surowiecki. Uroczystość uświetnił występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Bolszewie i akompaniament Gminnej Orkiestry Dętej. Na zakończenie wszystkich zebranych zaproszono na żołnierską grochówkę.

galeria zdjęć...

Dożynki Gminy Luzino

26 sierpnia 2018 r. odbyły się Dożynki Gminy Luzino, które rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną w podziękowaniu za zebrane plony. Zgodnie z wieloletnią tradycją, barwny korowód dożynkowy przejechał ulicami Luzina. Podczas Dożynek na placu przy ul. Olimpijskiej zostały wręczone dyplomy i nagrody trzem najlepszym uczestnikom, którzy wzięli udział w turnieju strzeleckim zorganizowanym przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa w składzie - Król A.D.2018 Grzegorz Pieper, Prezes Kazimierz Gołąbek z małżonką Siostrą Ludmiłą, Strzelmistrz Dariusz Krasiński z małżonką oraz Bracia Tomasz Klas i Mirosław Weisbrot.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Tczewie 25 sierpień 2018 r.

25 sierpnia 2018 odbył się turniej strzelecki z okazji XXII-lecia reaktywacji Bractwa Kurkowego w Tczewie. Po uroczystym otwarciu  i przywitaniu wszystkich gości oraz Bractw ze Starogardu Gdańskiego, Torunia, Lidzbarka, Gdyni, Szczecinka, Żnina, Kościerzyny, Wrześni, Piechcina, Mosiny, Tarnowa Podgórnego oraz Mieściska. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa reprezentowali Bracia Piotr Karbowski, Tomasz Klas z małżonką, Dariusz Krasiński z małżonką, Mirosław Weisbrot oraz Siostra Ludmiła Gołąbek.

galeria zdjęć...

Leudal - XIX Europejski Zjazd Strzelców Historycznych 2018

17-19 sierpień 2018 r. W tych dniach Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa godnie reprezentowało swój region na XIX Europejskim Spotkaniu Historycznych Strzelców  w Holandii a dokładnie we wsi Neer w gminie Leudal. Z Wejherowa pojechała grupa 18 osób. Europejskie Spotkania Historycznych Strzelców to coś więcej niż wspaniały turniej strzelecki. Co trzy lata odbywa się  wielkie spotkanie braci strzeleckiej z różnych europejskich krajów, których łączy wspólna idea i tradycja. Towarzyszą temu parady i przeglądy doboszy, orkiestr, chorągwiarzy a także tradycyjne strzelania. To wszystko odbywa się w szczególnej atmosferze wzajemnej przyjaźni i braterstwa. Z Polski wyjechało łącznie około 700 braci oczywiście w towarzystwie swych Pań. Wszyscy królowie z poszczególnych bractw brali udział w strzelaniu o tytuł Europejskiego Króla Strzelców. Wejherowskie Bractwo Kurkowe reprezentował tegoroczny Król Grzegorz Pieper. W niedzielę w katedrze znajdującej się w Horn odbyła się uroczysta Msza św. skierowana do Polonii, którą w asyście odprawił Ojciec Gwardian Brat Daniel Szustak. Na zakończenie Zjazdu po uliczkach Neer przeszła barwna parada. Organizatorem XX Europejskiego Spotkania Historycznych Strzelców w dniach 20-22 sierpnia 2021 r. jest miasto Deinze w Belgi

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Sępólnie Krajeńskim.

12 sierpnia 2018 roku z okazji Dni Sępólna Krajeńskiego odbyły się zawody strzeleckie Bractw Kurkowych. Wejherowskie Bractwo Kurkowe reprezentował Prezes Kazimierz Gołąbek z małżonką Siostrą Ludmiłą.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Brusach 11 sierpień 2018r.

Po dwóch latach spotkaliśmy się na turnieju w Brusach. Na Strzelnicę Bracką przybyły Bractwa z Okręgu Pomorskiego oraz z Bydgoskiego wraz z obecnie panującym Królem ZKBS RP Zbigniewem Madejem. Poziom turnieju był bardzo wysoki. Nasze Bractwo reprezentował Prezes Kazimierz Gołąbek z małżonką Siostrą Ludmiłą, która zajęła drugie miejsce w strzelaniu do Tarczy Dwudziestolecia KBS Brusy.

galeria zdjęć...

Raut Królewski w Warszkowie 21 lipiec 2018 r.

Król A.D. 2018 Grzegorz Pieper oraz I Rycerz Mirosław Weisbrot i II Rycerz Ludmiła Gołąbek zorganizowali w Warszkowie przy ul. Piaśnickiej 18c Raut Królewski.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Kościerzynie 08 lipiec 2018 r.

W niedzielę 8.lipca 2018 r. w Kościerzynie odbyło się strzelanie o Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyna. Na przepięknie położonej wśród lasów strzelnicy, nieopodal Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" i restauracji "Pod Kurem", siostry i bracia z Kościerzyny przeprowadzili zawody strzeleckie z broni pneumatycznej. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowali: Brat Tomasz Klas, któy zajął II miejsce w strzelaniu do Tarczy Starosty Kościerskiego, małżonka Maria - I miejsce w strzelaniu dla Pań. Brat Dariusz Krasiński z małżonką Agnieszką - II miejsce w strzelaniu dla Pań. Mirosław Weisbrot - II miejsce w strzelaniu do Tarczy Kapelana Bractwa oraz Brat Zbigniew Lemiech i kandydat na Brata Paweł Hinc. Główną nagrodę, Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyna, po zestrzeleniu kura, zdobyła siostra Renata Czapiewska z KBS Tczew. Wszyscy strzelcy, którzy zajęli miejsca od 1 do 4, otrzymali wspaniałe, pamiątkowe dyplomy. Gratulacje dla zwycięzców i organizatorów tak wspaniałej imprezy. Nie były to jednak wszystkie atrakcje, jakie zgotowali organizatorzy. Gratisowy stół biesiadny, suto zaopatrzony w różnorodne przysmaki na ciepło i na zimno, na słodko i na ostro z kuchni kaszubskiej i nie tylko.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Lidzbarku 30 czerwiec 2018 r.

W Lidzbarku 30 czerwca 2018 roku odbyły się strzelania o Złoty Róg Jednorożca. KBS w Wejherowie reprezentował Brat Zbigniew Lemiech, który wywalczył pierwsze miejsce z pistoletu szybkiego, trzecie miejsce w Tarczy Brackiej i trzecie miejsce w Tarczy Okręgu Pomorskiego. Kura z żerdzi strącił Brat Zbigniew Lemiech I Rycerzem została Siostra Aldona Sambor Sochaczewska KBS Kościerzyna II Rycerzem został Kazimierz Laskowski KBS Starogard Gdański.

galeria zdjęć...

Obchody XXV-lecia reaktywacji, bal i turniej strzelecki w Starogardzie Gdańskim

W dniach od 15 do 17 czerwca 2018 roku Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim obchodziło srebrny jubileusz reaktywacji. Po uroczystej mszy św. która odbyła się w Kościele Farnym Św. Mateusza pod przewodnictwem Księdza Dziekana Józefa Picka, nastąpił przemarsz paradny do Starogardzkiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się akademia z okazji 25-lecia reaktywowania Bractwa. Bardzo barwnie historię Bractwa przedstawił Prezes KBS w Starogardzie Lech Magnuszewski. Po oficjalnych przemówieniach nastąpiło wręczenie odznaczeń i pamiątek, oraz część artystyczna. Piątkowy wieczór zakończył się wytwornym balem w którym wejherowskie Bractwo bardzo licznie uczestniczyło. W sobotę odbyły się strzelania na Strzelnicy KBS w Starogardzie gdzie Siostra Ludmiła Gołąbek wystrzelała drugie miejsce w Tarczy Prezydenta Miasta Starogard.

galeria zdjęć...

II Grand Prix KBS Wejherowo - turniej towarzyski

13 czerwca 2018 r. odbył się turniej towarzyski kończący II Grand Prix KBS Wejherowo 2017/18.Wszyscy uczestnicy rywalizacji strzeleckiej otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe kubki. Najlepsi spośród członków Bractwa otrzymali okolicznościowe medale. Wręczono również nagrody za pierwsze trzy miejsca w kategorii Pań i Panów. Najlepszy złoty strzał oddał Brat Tomasz Klas. Paweł Hinz otrzymał drewnianą sowę wykonaną przez Brata Andrzeja za najlepszy wynik w tym dniu.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Gdyni 9 czerwiec 2018 r.

Tradycyjnie w dniu 09-06-2018 roku w Hucie Górnej odbył się Turniej Strzelecki o Bursztyn Bałtyku zorganizowany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Gdyni. Brat Zbigniew Lemiech zdobył II miejsce w Tarczy Gdyni i II miejsce w Tarczy Charytatywnej Wójta Gminy Przywidz.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Będominie

W dniu 02 czerwca 2018 roku w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, odbyły się trzecie strzelania zorganizowane przez KBS w Kościerzynie o Szablę Gen. Józefa Wybickiego. Turniej został objęty HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA RZECZPOSPOLITEJ POLSKI Andrzeja Dudy. Po otwarciu, uroczystym odśpiewaniu wszystkich zwrotek Hymnu oraz hymnu Brackiego przystąpiono do strzelań. Nasze Bractwo bardzo licznie uczestniczyło w tym wydarzeniu. Brat Mirosław Weisbrot zestrzelił Kura, rycerzami zostali Bracia Piotr Karbowski i Dariusz Krasiński, który zdobył również II miejsce w Tarczy 100-lecia odzyskania niepodległości. Brat Zbigniew Lemiech zajął I miejsce w Tarczy Sponsora, II miejsce w Tarczy Fundacyjnej i II miejsce w Tarczy Burmistrza Miasta Kościerzyna. Maria Klas - I miejsce i Siostra Ludmiła Gołąbek - II miejsce w Tarczy Pań oraz Agnieszka Krasińska i Bracia Tomasz Klas i Kazimierz Gołąbek. 

galeria zdjęć...

XXV rocznica reaktywacji oraz XXIII turniej strzelecki o "Miecz Jakuba Wejhera"

26 maja 2018 r. wejherowscy Bracia Kurkowi obchodzili uroczyście 25. lecie reaktywowania działalności swojej organizacji, której początki sięgają 1836 roku. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie, to znani przedsiębiorcy, rzemieślnicy, handlowcy i samorządowcy, których jednoczy patriotyzm oraz szacunek do tradycji i obronności kraju. Delegacje kilkunastu Bractw Kurkowych z całego Pomorza spotkały się na placu Jakuba Wejhera przed ratuszem, aby oddać hołd założycielowi miasta złożeniem kwiatów u stóp jego pomnika. Ulicami miasta przeszli do kościoła pw. Św. Leona, a po mszy św. do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, gdzie odbywał się Turniej Strzelecki „O Miecz Jakuba Wejhera”. W imieniu prezydenta Krzysztofa Hildebrandta gratulacje i życzenia z okazji 25-lecia reaktywacji działalności Kurkowego Bractwa przekazał Michał Jeliński, kierownik Wydziału Kultury, Sportu, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Wejherowie.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Toruniu

20 maja 2018 r. w strzelaniu o Buławę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu udział wzięli Prezes Brat Kazimierz Gołąbek z małżonką Siostrą Ludmiłą.

galeria zdjęć...

II Grand Prix KBS Wejherowo - turniej IX - finał

16.05.2018 r. odbył się IX turniej II Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Zwycięzcą tarczy został Brat Mirosław Weisbrot. Tym samym zakończyliśmy spotkania, które były punktowane. Następne spotkanie - turniej towarzyski - w środę 13 czerwca 2018 r.

galeria zdjęć...

XV Kongres Zjednoczenia KBS RP w Jarocinie

W dniach 21 i 22 kwietnia bieżącego roku w Jarocinie odbył się Krajowy Zjazd Delegatów Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, którego celem było dokonanie oceny dotychczasowej działalności Zjednoczenia, wyboru Zarządu i organów władz Zjednoczenia na najbliższą trzyletnią kadencję oraz ustalenia strategii działania w tym czasie.

     Gospodarzem kongresu było Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Jarocinie, które obchodzi jubileusz 270-lecia powstania i 20-lecia reaktywacji działalności. Kongres rozpoczął się uroczystą mszą świętą. Po mszy wszyscy uczestnicy kongresu, bez mała pół tysiąca braci i sióstr oraz osób im towarzyszących, udało się w paradnym szyku na przemarsz ulicami miasta. Rytm marszowy "pod nogę" wygrywała towarzysząca defiladzie młodzieżowa orkiestra dęta. Ogromne wrażenie na mieszkańcach Jarocina zrobiła cała plejada umundurowań brackich i kontuszy oraz niezliczona ilość pocztów sztandarowych, nie tylko bractw strzeleckich, ale i organizacji będących ich sympatykami np. lokalnej drużyny harcerstwa RP czy pododdziałów Wojska Polskiego i Policji. Następnie delegaci udali się do pałacu w Słupi, gdzie w pięknych wnętrzach pałacowych odbyła się kongresowa część merytoryczna. Nadmienić trzeba iż właścicielem pałacu w Słupi jest brat Jan Klauza. Aktualnie do Zjednoczenia KBS RP należą 124 bractwa, skupiające 3156 członków. Reprezentowało ich 208 delegatów. Delegatem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie wybrany został brat Zbigniew Lemiech. Spotkanie rozpoczęło się Hymnem Bractw Kurkowych z udziałem jednego z polskich tenorów i orkiestry "Capela Zamku Rydzyńskiego", która wystąpiła także później, dając kameralny koncert m. in. na historycznych instrumentach.

     Kongres rozpoczął się przemową i powitaniem Delegatów przez Prezesa KBS Jarocin brata Piotra Matuszaka, a następnie przez brata Adama Gołembowskiego - Prezesa Zarządu Zjednoczenia KBS RP. Przemawiali także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i przedstawiciele organizacji współpracujących z bractwami kurkowymi. Ze szczególnym zainteresowaniem Delegatów i uczestników, spotkał się list księcia Luisa Charlesa de Merde - Prezesa EGS-u (z niem. Europaeische Gemeinschaft Historischer Schuetzen - Europejska Wspólnota Historycznych Strzelców), który odczytał wszystkim Delegatom brat Andrzej Wegner z KBS Tuchola - Wiceprezes EGS-u. Przed statutowym rozpoczęciem debat wręczone zostały odznaczenia dla wybitnych działaczy ruchu brackiego w kraju. Następnie wykonano wszystkim delegatom i gościom pamiątkowe zdjęcie. Będące gospodarzem bractwo jarocińskie zadbało o udział patronackich stoisk i prezentację przez nie swoich wyrobów, w tym pięknych pasów kontuszowych i niezbędników brackich. Była też możliwość zwiedzenia jedynego w kraju Muzeum Brackiego, którego właścicielem i kustoszem jest brat Jan Klauza. Następnie delegaci rozpoczęli część merytoryczną Zjazdu. Powołano przewodniczącego zebrania, stosowne komisje oraz zespoły problemowe. Przedstawiono sprawozdania ustępującego Zarządu Zjednoczenia KBS RP: Prezesa Zjednoczenia brata Adama Gołembowskiego, Skarbnika Zjednoczenia brata Tadeusza Żychlewicza oraz Komisji Rewizyjnej i Sądu Honorowego. Po dyskusji nad sprawozdaniami udzielono ustępującemu zarządowi absolutorium. W kolejnej części kongresu wybrano na nowego Prezesa Zarządu Zjednoczenia brata Krzysztofa Larskiego z KBS Kcynia, będącego także prezesem Okręgu Bydgoskiego KBS RP. Poprzedni prezes brat Adam Gołębowski pogratulował zwycięstwa nowemu prezesowi, a Delegaci podziękowali ustępującym braciom funkcyjnym Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Honorowego. Delegaci następnie wybrali nowy Zarząd Zjednoczenia, Komisję Rewizyjną i Sąd Honorowy. Miejscami burzliwe i emocjonujące obrady zakończyły się po godzinie 1.00 w nocy w niedzielę. Dla ochłodzenia emocji i możliwości spotkań towarzyskich część delegatów udała się na kongresowy raut bracki w pałacu w Witaszycach należącego do brata Tomasza Klauzy. 

     W drugim dniu odbyły się kongresowy turniej strzelecki m.in. o Tytuł Króla Zjednoczenia i Mistrza Zjednoczenia oraz o wiele tarcz okolicznościowych. I tutaj ogromny sukces osiągnął reprezentant KBS Wejherowo brat Zbigniew Lemiech. Zmagając się z ponad setką elitarnych strzelców z całej Polski, żarem lejącym się w tym dniu z nieba oraz pełnym słońcem, które przekłamywało widzenie tarcz, wystrzelał tytuł Pierwszego Wicemistrza Zjednoczenia KBS RP na rok 2018 oraz Pierwszego Rycerza Króla Zjednoczenia KBS RP na lata 2018-2021. Niewiarygodny niefart oraz w sumie 4 milimetry sprawiły, że nie został i Mistrzem i Królem Zjednoczenia KBS RP jednocześnie, co prawdopodobnie nie miało nigdy wcześniej miejsca. Mimo to zdobywając jednocześnie tytuły Pierwszego Wicemistrza Zjednoczenia i Pierwszego Rycerza Króla Zjednoczenia osiągnął niebywały i bezprecedensowy w historii Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie sukces. I aby wszem i wobec wiadomym było kto tytuł Pierwszego Rycerza Króla dzierży, będzie miał honor przez trzy kolejne lata nosić wspaniały srebrny łańcuch, który godność tego tytułu oznacza. Gratulujemy.

galeria zdjęć...

II Grand Prix KBS Wejherowo - turniej VIII

18 kwiecień 2018 r. Podczas VIII turnieju II Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie najlepszy złoty strzał oddał Brat Tomasz Klas.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Czarnem 14 kwiecień 2018 r.

14 kwietnia 2018 r. Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Czarnem zorganizowało XIII-ty Turniej Strzelecki o Buławę Hetmana Koniecpolskiego. Zawody odbywały się na strzelnicy brackiej. W turnieju między innymi udział wzięło Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa w składzie: Prezes Kazimierz Gołąbek z małżonką Królem Siostrą Ludmiłą, , Brat Tomasz Klas z małżonką, Brat Dariusz Krasiński z małżonką, Brat Zbigniew Lemiech i Brat Mirosław Weisbrot.  W strzelaniu o Buławę Hetmana Kura zestrzeliła Joanna Wiese z KBS Wolin, pierwszym rycerzem został Lech Trzciński  z KBS Tczew a drugim rycerzem nasz Król Siostra Ludmiła Gołąbek. Drugie miejsce w strzelaniu o Tarczę Sponsora zajął Brat Zbigniew Lemiech. Panie uraczyły wszystkich gości suto zastawionymi stołami i pysznymi wypiekami własnej roboty. 

galeria zdjęć...

Strzelanie o tytuł Króla KBS Wejherowo A.D. 2018

W drugim strzelaniu o Tytuł Króla KBS Wejherowo zestrzelenia Kura dostąpił również Brat Grzegorz Pieper, pierwszym Rycerzem został Brat Mirosław Weisbrot, drugim Rycerzem został ustępujący Król Siostra Ludmiła Gołąbek. Wiwat Król !!! Wiwat, Wiwat, Wiwat.

galeria zdjęć...

Strzelanie o tytuł Króla Jubileuszowego XXV-lecia reaktywacji KBS Wejherowo - 7 kwiecień 2018 r.

Po uroczystościach w Piaśnicy Siostry i Bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie spotkali się na strzelnicy pneumatycznej na Królewskich Zawodach Strzeleckich. Odbyły się dwie konkurencję.W pierwszym strzelaniu o Tytuł Króla Jubileuszowego XXV-lecia reaktywacji KBS Wejherowo Kura zestrzelił Brat Grzegorz Pieper. 

galeria zdjęć...

Miesiąc Pamięci Narodowej w Piaśnicy

W sobotę 7 kwietnia 2018 roku o godzinie 11.00 rozpoczęła się przy Pomniku Piaśnickim uroczystość z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej upamiętniająca ofiary zbrodni hitlerowskiej popełnionej w czasie II wojny światowej na przełomie lat 1939/1940.

galeria zdjęć...

Życzenia Wielkanocne

Zarząd Okręgu Pomorskiego ZKBS RP w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi składa wszystkim Braciom i Bractwom wszystkiego co najlepsze oraz radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącego się życia.

 

Niech czas Wielkanocny utrzyma nasze marzenia w mocy i niech wszystkie życzenia okażą się do spełnienia. Aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości i abyśmy przez życie kroczyli w ludzkiej godności. Niech symbol Boskiego Odrodzenia był i będzie dla nas celem do spełnienia. Życzenia Wielkanocne wszystkim odwiedzającym naszą stronę składa Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Wesołych Świąt !

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki o Strzałę Św. Sebastiana

Po śniadaniu Bractwo  Kurkowe i zaproszeni Goście przenieśli się na strzelnicę, gdzie odbył się turniej strzelecki o Strzałę Św. Sebastiana. W szóstej kolejce - tak samo jak rok temu - Brat Darek Krasiński strącił kura i tym samym drugi raz z rzędu został zdobywcą złotej strzały, Srebrną strzałę zdobył Brat Henryk Kaźmierski a brązową Brat Witek Bojek.

galeria zdjęć...

Uroczyste śniadanie na otwarcie sezonu 2018

24.03.2018 roku rozpoczęliśmy sezon strzelecki 2018. Uroczyste śniadanie odbyło się tradycyjnie w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie. Udział wzięli sympatycy Bractwa – Państwo Halina i Czesław Kordel oraz członkowie Bractwa z osobami towarzyszącymi.

galeria zdjęć...

Dotacje z Urzędu Miasta

22 marca 2018 r. Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt podczas spotkania w ratuszu podpisał i przekazał umowę na dotacje dla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z zakresu kultury fizycznej i sportu.

galeria zdjęć...

Obchody święta Św. Józefa - 19 marzec 2018 r.

Po zbiórce przed Domem Rzemiosła uformował się pochód złożony z gości, pocztów sztandarowych, władz samorządowych, przedstawicieli lokalnych i okolicznych firm rzemieślniczych, usługowych i kupieckich oraz nauczycieli i młodzieży Niepublicznej Szkoły Rzemiosł.  Pochód przy dźwiękach orkiestry dętej przemaszerował na Skwer im. Jana Pawła II, gdzie delegacje organizacji rzemieślniczych i kupieckich, z Wejherowa i okolicznych miast, złożyły kwiaty pod obeliskiem poświęconym pamięci Papieża Polaka. Wśród uczestników obecne było m.in. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa. Po złożeniu kwiatów uczestnicy uroczystości wzięli udział w Mszy św. odprawionej w intencji środowiska rzemieślniczego a następnie w spotkaniu braci rzemieślniczej, które odbyło się w sali „Atlantic”.

galeria zdjęć...

Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Okręgu Pomorskiego ZKBS RP

17 marca 2018 roku w Starogardzie Gdańskim odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Okręgu Pomorskiego ZKBS RP. Przedmiotem obrad były miedzy innymi wybory nowych władz Okręgu Pomorskiego. Delegaci z KBS Tuchola zgłosili kandydaturę Brata Lecha Magnuszewskiego na stanowisko Prezesa Okręgu Pomorskiego. Głosami delegatów na tej kandydaturze listę kandydatów zamknięto. W wyniku tajnego głosowania na 23 delegatów uprawnionych do głosowania, za kandydaturą głosowało 23 delegatów. Walne zebranie wybrało nowe władze Okręgu Pomorskiego: Lech Magnuszewski - Prezes Zarządu, Stefan Skwierawski - Wiceprezes, Józef Jarosz – Wiceprezes, Aldona Sambor – Sochaczewska – Skarbnik, Ireneusz Czerniawski – Strzelmistrz,  Piotr Czapiewski – Sekretarz,  Ireneusz Szafrański – Marszałek.                                                                             

galeria zdjęć...

II Grand Prix KBS Wejherowo - turniej VII

 14.03.2018 r. odbył się VII turniej II Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Zwycięzcą został Brat Mirosław Weisbrot. Nastepne spotkanie 18 kwietnia. Zapraszamy.

galeria zdjęć...

Obchody 361 rocznicy śmierci Jakuba Wejhera

W niedzielę 25 lutego 2018 r. o godz. 12:00 odbyła się msza święta w kościele św. Anny za zmarłego Jakuba Wejhera i jego rodzinę z udziałem władz miasta i powiatu oraz przedstawicieli ZKP i pocztów sztandarowych. Po przejściu pocztów i delegacji na rynek, nastąpiło przywitanie gości przez prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz przemówienie prezydenta Wejherowa i wystrzał z armaty przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa.  Uroczystości zakończono składaniem kwiatów pod pomnikiem Jakuba Wejhera.

galeria zdjęć...

II Grand Prix KBS Wejherowo - turniej VI - śledzik

13.02.2018 r. na strzelnicy pneumatycznej przy okazji VI turnieju II Grand Prix KBS Wejherowo zakończyliśmy czas karnawału przy muzyce i zastawionym stole. Nie zabrakło też śledzi przygotowanych przez Brata Mirka, organizatora poczęstunku. Złoty strzał w dziesiątkę oddał nasz wieloletni sympatyk Piotr Krot.

galeria zdjęć...

Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku

10.02.2018 r. świętowano 98 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. Podczas uroczystości w porcie rybackim nie zabrakło odwołań do historii i wycieczek w przyszłość. W obchodach tej rocznicy udział wzięło Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa.

galeria zdjęć...

XXIV Bal Kurkowego Bractwa Strzeleckiego - dzień drugi

W niedzielę po śniadaniu odbył się turniej strzelecki o tarcze balowe w kategorii Goście Panie, Goście Panowie, tarcza Bracka i tarcza Bractwa Rycerskiego Św. Jerzego.

galeria zdjęć...

XXIV Bal Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Po raz XXIV, 20 stycznia 2018 r. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa zorganizowało bal dla swoich braci oraz zaprzyjaźnionych organizacji. Łącznie podczas balu spotkało się około 300 osób, a do tańca przygrywał im m.in. zespół Boney M. Bal przygotowywany przez wejherowskie bractwo należy do najbardziej prestiżowych zabaw w naszym okręgu. Nie zabrakło Bractwa Rycerzy Św. Jerzego i przedstawicieli Kurkowych Bractw Strzeleckich z Gdyni, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Torunia, Brus i Kościerzyny. Drugiego dnia odbyło się strzelanie do tarcz balowych.

galeria zdjęć...

Dzień patronalny Św. Sebastiana w Tczewie

20.01.2018 r. w dniu świętego Sebastiana w Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie odbyły się uroczystości związane z patronatem Bractw św. Sebastiana oraz intronizacja Króla Okręgu Pomorskiego Jarosława Czyżewskiego z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim. Wejherowskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie reprezentowali V-ce Prezes Brat  Piotr Karbowski, Sekretarz Brat Tomasz Klas i Brat Zbigniew Lemiech.

                                             

galeria zdjęć...

II Grand Prix KBS Wejherowo - turniej V

17 stycznia 2018 r. na strzelnicy odbył się V turniej II Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Pięknie rzeźbioną tarczę wystrzelił Brat Honorowy Roman Grzywacz.

galeria zdjęć...

Spotkanie Noworoczne

Stało się to już tradycją, że na początku stycznia Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji - Kazimierz Plocke - organizuje dla swoich przyjaciół noworoczne spotkanie. 3 stycznia 2018 r do Zamku w Krokowej przybyli najbliżsi, którzy pracują z ministrem, rodzina oraz włodarze gmin i miast powiatu. W spotkaniu udział wzięli Król KBS Wejherowo Siostra Ludmiła Gołąbek i Prezes Brat Kazimierz Gołąbek.

galeria zdjęć...

Jasełka w OSW nr 2 w Wejherowie

Wieloletnią tradycją naszego Ośrodka jest wspólne świętowanie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Na te niezwykłe chwile wspólnej Wigilii, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń czekaliśmy i w tym roku. 20 grudnia 2017 r. w  magiczny klimat wprowadzili nas młodzi aktorzy odgrywając piękną pastorałkę „Kolęda jednej nocy”. Przeżyliśmy na nowo, opowiedzianą językiem gestów, biblijną historię przyjścia na świat Dzieciątka Jezus. W czasie przedstawienia nie zabrakło też kolęd w wykonaniu dzieci. Zaangażowanie artystów, ich pasja i piękna gra sprawiły, że „Kolęda...” pozostanie w naszych sercach nie tylko przez jedną noc...

galeria zdjęć...

Spotkanie wigilijne 16.12.2017 r.

Wigilia i Boże Narodzenie to jedne z ważniejszych dni w roku. To czas, w którym spotykamy się z rodziną, przyjaciółmi, dzielimy się opłatkiem i życzymy sobie wszystkiego, co najlepsze. Jak co roku, w tym właśnie okresie odbywa się także spotkanie opłatkowe Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Wejherowa w Hotelu Czardasz w Luzinie.

galeria zdjęć...

II Grand Prix KBS Wejherowo - turniej IV - mikołajki

W środę 13 grudnia 2017 r. w Wejherowie na naszej strzelnicy odbył się IV turniej II Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Złoty strzał oddał sympatyk Bractwa Kamil Pieper. Mikołajkową pięknie rzeźbioną tarczę wręczył Prezes Brat Kazimierz Gołąbek. Podczas spotkania nie zabrakło również śpiewania kolęd.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Toruniu

19.11.2017 r. w Kurkowym Bractwie Strzeleckim w Toruniu odbył się turniej strzelecki  „Strzelanie Niepodległościowe”. Zawody zorganizowano na strzelnicy brackiej w Forcie VI im. Jaremy Wiśniowieckiego. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu uczestników, głównie z Torunia oraz siostry i bracia z Kościerzyny, Tczewa, Solca Kujawskiego i Wejherowa. Wejherowskie Bractwo reprezentował Brat Zbigniew Lemiech. Reprezentant Wejherowa zakwalifikował się do wszystkich finałów, by ostatecznie zająć pierwsze miejsce w strzelaniu z pistoletu sportowego 5,6 mm na dystansie 25 metrów z wynikiem 47/50 punktów.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Chojnicach

Dnia 18.11.2017 odbył się Turniej strzelecki z okazji Święta Niepodległości o szablę Dowódcy 18 Pułku Ułanów Pomorskich płk dypl. Kazimierza  Mastalerza. Szablę zdobył Brat Bernard Słony z  KBS Chojnice. W trakcie turnieju odbyło się spotkanie w Zarządzie Okręgu Pomorskiego, którego tematem było domknięcie planu imprez na 2018 rok.

galeria zdjęć...

II Grand Prix KBS Wejherowo - turniej III

W środę 15 listopada 2017 r. w Wejherowie na naszej strzelnicy odbył się III turniej II Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Złoty strzał oddał Piotr Czapiewski z zaprzyjaźnionego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tczewie. Gratulujemy.

galeria zdjęć...

11 listopada - Święto Niepodległości w Gminie Wejherowo

Na mieszkańców czeka między innymi: debata młodzieżowa, wspólny przemarsz, msza święta, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz wojskowa grochówka.

Czytaj więcej na: http://www.nadmorski24.pl/kalendarium/opis/15350-gminne-obchody-swieta-niepodleglosci-gmina-wejherowo.html
Na mieszkańców czeka między innymi: debata młodzieżowa, wspólny przemarsz, msza święta, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz wojskowa grochówka.

Czytaj więcej na: http://www.nadmorski24.pl/kalendarium/opis/15350-gminne-obchody-swieta-niepodleglosci-gmina-wejherowo.html
Obchody Święta Niepodległości w gminie Wejherowo – na mieszkańców czekały między innymi: debata młodzieżowa, wspólny przemarsz, śpiewanie pieśni patriotycznych, msza święta oraz wojskowa grochówka. Galerię zdjęć można zobaczyć

Czytaj więcej na: http://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/33844-tak-obchodzono-swieto-niepodleglosci-w-regionie.html nnnmb

Wspólny przemarsz z Bolszewa do Orla, śpiewanie pieśni patriotycznych, msza św. w kościele parafialnym w Orlu oraz wojskowa grochówka, to wszystko dla uczestników obchodów Święta Niepodległości. Kurkowe Bractwo Strzeleckie licznie uczestniczyło w tym wydarzeniu. Po wystrzale z armaty świętowanie Odzyskania Niepodległości Bracia Kurkowi przenieśli do domu jednego z nich.

galeria zdjęć...

11 listopada - Święto Niepodległości w Wejherowie

Celebrowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzono w Wejherowie nie tylko uroczyście, ale także radośnie. Była biało-czerwona parada, pamiątkowe zdjęcie na wejherowskim rynku, wspólne świętowanie w Parku Miejskim oraz Maraton Pieśni Patriotycznej w wejherowskim muzeum. Organizatorami wydarzenia byli Starosta Wejherowski Gabriela Lisius i Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.

galeria zdjęć...

II Grand Prix KBS Wejherowo - turniej II

W środę 18 października 2017 r. w Wejherowie na naszej strzelnicy odbył się II turniej II Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Złoty strzał oddał nasz skarbnik Brat Grzegorz Pieper . Gratulujemy.

galeria zdjęć...

Raut Królewski w Restauracji Relax

15 października 2017 r. w restauracji Relax odbył się Raut Królewski sponsorowany przez Króla KBS Wejherowo Ludmiłę Gołąbek, I Rycerza Halinę Surowiecką i  II Rycerza Tomasza Klas. Krótkiego przywitania z życzeniami dokonał Prezes KBS Wejherowo Kazimierz Gołąbek. Uroczysty obiad odbył się w miłej i brackiej atmosferze.

galeria zdjęć...

76 rocznica pamięci pomordowanych w Lesie Piaśnickim

1 października odbyła się uroczysta 76 rocznica pamięci pomordowanych w lesie Piasnickim. Liczny udział władz samorządowych, parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, młodzieży szkolnej i kampanii wojskowej z licznym udziałem społeczności lokalnej jak i gości.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Kcyni

30 września 2017 w sobotę w Kurkowym Bractwie Strzeleckim w Kcyni, odbył się turniej strzelecki "Strzelanie Jesienne". KBS Wejherowo reprezentował Brat Zbigniew Lemiech choć KBS Kcynia nie leży w Pomorskim lecz Bydgoskim Okręgu Zrzeszenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Do Kcyni zjechali strzelcy z bractw w Książu Wielkopolskim, Nakle, Tczewie, Kościerzynie, Piechcinie, Solcu Kujawskim, Jutrosinie, Sępólnie Krajeńskim, Łobżenicy, Więcborku, Muszynie-Puszczykowie, Żninie, Wejherowie i Kcyni. Strzelania eliminacyjne odbywały sie do zapadek, a finały do tarcz.

galeria zdjęć...

Otwarcie hali sportowej w OSW nr 2 w Wejherowie - 29 wrzesień

Po 96 latach doczekali się nowej hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Zajęcia sportowe dla uczniów OSW nr 2 w Wejherowie w końcu prowadzone będą w odpowiednich warunkach. Uroczystego otwarcia dokonali uczniowie szkoły a Kurkowe Bractwo Strzeleckie uświetniło to wystrzałem z armaty. Kwiaty dla Pani dyrektor wręczył Król A.D.2017. Siostra Ludmiła Gołąbek oraz Bracia Jacek Gołąbek, Piotr Karbowski, Tomasz Klas i Grzegorz Pieper 

 

 

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Chełmnie

23 września 2017 r. odbył się Turniej z okazji obchodów 590-lecia powstania Bractwa Kurkowego w Chełmnie. Wejherowskie Bractwo Kurkowe godnie reprezentował Brat Zbigniew Lemiech.

galeria zdjęć...

II Grand Prix KBS Wejherowo - turniej I

W środę 13 września 2017 r. w Wejherowie na naszej strzelnicy odbył się I turniej II Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Złoty strzał oddał nasz strzelmistrz Brat Dariusz Krasiński. Gratulujemy.

galeria zdjęć...

Kwiaty pod pomnikiem poległych

8 września jak co roku Gmina Wejherowo ściąga lokalnych działaczy, wojsko, przedstawicieli różnych środowisk i rodziny weteranów do Białej. Uroczystości upamiętniają walki 1-go Morskiego Pułku Strzelców podczas Kampanii Wrześniowej w 1939 roku. Kwiaty pod pomnikami poległych złożyły delegacje, między innymi Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa, które reprezentowała Siostra Halina Surowiecka z mężem Bratem Andrzejem i Bratem Tomaszem Klas.

 

galeria zdjęć...

Dożynki Gminne w Kąpinie

27 sierpnia 2017 r. odbyły się dożynki gminy Wejherowo tym razem w Kąpinie. Rozpoczęły się mszą świętą na placu, a potem była część artystyczna. Niestety, pogody starczyło tylko na część religijną - po zakończeniu mszy rozpętała się burza. Dożynki kontynuowano, ale frekwencja była mniejsza.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Tczewie

26 sierpnia odbył się turniej strzelecki z okazji XXI-lecia reaktywacji Bractwa Kurkowego. Po uroczystym otwarciu przywitaniu wszystkich gości oraz Bractw ze Starogardu Gdańskiego, Mieściska, Torunia, Brus, Lidzbarka, Chełmna, Gdyni, Szczecinka, Żnina, Kościerzyny, Wrześni, Piechcina oraz Wejherowa zaczęły się strzelania.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Lidzbarku

Dnia 24 czerwca 2017 roku w Lidzbarku, odbył się turniej strzelecki „O Złoty Róg Jednorożca”. KBS Wejherowo reprezentował Brat Zbigniew Lemiech. Cały turniej przebiegał w miłej, kameralnej atmosferze, przy suto zastawionych stołach i przy dobrej pogodzie. Brat Zbigniew zakwalifikował się do wszystkich finałów a następnie wygrał strzelanie finałowe w głównej turniejowej Tarczy Jednorożca, otrzymując oprócz wspaniałej tarczy, także przechodnią rzeźbę głowy jednorożca ze złotym rogiem. Wygrał też strzelanie finałowe do Tarczy Królewskiej a w strzelaniu szybkim z pistoletu zajął drugie miejsce. Dodatkowo Brat Zbigniew Lemiech, na pamiątkę ubiegłorocznego zwycięstwa przechodniego Złotego Pierścienia Św. Wojciecha, otrzymał na własność jago wierną kopię wykonaną w srebrze. Gratulujemy.

galeria zdjęć...

Piknik z Tytanami

Po raz ósmy odbył się rodzinny festyn sportowo-rekreacyjny zorganizowany wspólnie przez klub piłki ręcznej „Tytani” Wejherowo oraz nauczycieli i uczniów szkoły. Celem głównym festynu była dobra zabawa dla dzieci i ich rodziców oraz promocja piłki ręcznej. W godzinach od 12.00 do 16.00 na boisku rozgrywane były konkursy i gry sprawnościowe (z nagrodami), wokół boiska rozstawione były zjeżdżalnie i trampoliny, był pokaz straży pożarnej. Można było postrzelać wraz z Kurkowym Bractwem Strzeleckim z Wejherowa, które reprezentowali Król Siostra Ludmiła Gołąbek i Bracia Dariusz Krasiński, Grzegorz Pieper, Tomasz Klas, Mirosław Weisbrot i Prezes Brat Kazimierz Gołąbek

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Gdyni

Dnia 17.06.17 odbył się Turniej strzelecki o "Bursztyn  Bałtyku" w  KBS Gdynia dokąd pojechaliśmy bardzo liczną  grupą. Kur spadł po strzale  Dariusza  Krasińskiego,  I Rycerzem został Mirosław Weisbrot, a drugim  Rycerzem Piotr  Karbowski - przywieżliśmy trzy puchary.

galeria zdjęć...

Przegląd Artylerii Czarnoprochowej

Prezes Brat Kazimierz Gołąbek i Strzelmistrz Brat Dariusz Krasiński z małżonką wybrali się 16.06.2017r. na "III Włocławski Przegląd Artylerii Czarnoprochowej"

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Będominie

Dnia 10.06.2017 odbył się II turniej strzelecki o Szablę Gen. Józefa Wybickiego objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, które odbyło się w Będominie a organizatorem było Bractwo Kurkowe w Kościerzynie. Szablę Gen. Józefa Wybickiego zdobyła nasza Siostra Ludmiła Gołąbek, Rycerzami zostali Prezes Kazimierz Gołąbek oraz Kazimierz Laskowski ze Starogardu Gdańskiego. W strzelaniu do Tarczy Sponsora Brat Piotr Karbowski zajał III miejsce.

galeria zdjęć...

Grand Prix KBS Wejherowo - turniej towarzyski

W środę 9 czerwca 2017 r. w Wejherowie na naszej strzelnicy odbył się Turniej Towarzyski Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i zakończenie sezonu 2016/17

galeria zdjęć...

XXII turniej strzelecki o "Miecz Jakuba Wejhera" w Wejherowie

Dnia 27.05.2017 r odbył się turniej strzelecki o Miecz Jakuba Wejhera na terenie strzelnicy Szkoły nr 2 w Wejherowie. Przybyli Bracia ze Szczecinka, Gdyni, Kościerzyny, Starogardu Gdańskiego, Tucholi i wielu, wielu innych. Miecz Jakuba Wejhera zdobył Brat Grzegorz Pieper, Rycerzami zostali Brat Mirosław Weisbrot oraz Siostra Halina Surowiecka. W tym dniu również złożył przysięgę Mirosław Weisbrot na członka naszego Stowarzyszenia.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Starogardzie Gdańskim

20 maja 2017 roku w Starogardzie Gdańskim  odbył sie XXI Krajowy Turniej Strzelecki o Złoty i Srebrne Pierścienie Świętej Katarzyny zgromadził delegacje z 19 Bractw z Polski. W turnieju uczestniczyło ponad 50 strzelców a wyniki były bardzo imponujące. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa reprezentował nasz Brat Zbigniew Lemiech.

galeria zdjęć...

Otwarcie Sali Historycznej "Wejherowo okresu międzywojennego"

Dnia 20.05.2017 w  Ratuszu Miejskim odbyło się otwarcie Sali Historycznej "Wejherowo okresu międzywojennego", która została przygotowana w  hołdzie Teodorowi Bolduanowi burmistrzowi Wejherowa, rzemieślnikom i organizacjom społecznym. Został również utworzony kącik Bractwa Kurkowego.

galeria zdjęć...

Grand Prix KBS Wejherowo - turniej IX - finał

W piątek 19 maja 2017 r. w Wejherowie na naszej strzelnicy odbył się finał I Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. W kategorii gości złoty strzał oddał kandydat na Brata Mirosław Weisbrot, natomiast w kategorii brackiej - Brat Tomasz Klas.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Toruniu

14 maja 2017 roku odbyło się XVII drużynowe strzelanie "O Buławę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego". Do Torunia przyjechały reprezentacje z 11-tu bractw: Kcyni, Kościerzyny, Starogardu Gdańskiego, Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego Towarzystwa Strzeleckiego, Łódzi, Wągrowca, Gdyni, Włocławka, Solca Kujawskiego, Wejherowa i Lidzbarka. Po zaciętej rywalizacji i dobrej zabawie Buławę Przechodnią zdobyło bractwo ze Starogardu Gdańskiego, drugie miejsce Swiętokrzyskie Bractwo Kurkowe Towarzystwa Strzeleckiego, trzecie - bractwo z Solca Kujawskiego. Brat Zbigniew Lemiech zdobył drugie miejsce z pistoletu.

galeria zdjęć...

Bal Królewski KBS Kościerzyna

05.05.2017 r. na Królewskim Balu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościerzynie bawili się członkowie Kurkowego Bractwa z Wejherowa. Bale królewskie to tradycja bractw kurkowych. Na salę wprowadzony został sztandar kościerskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Odśpiewano również hymn bracki. Bal rozpoczął się odtańczeniem poloneza. Polski taniec narodowy poprowadziły dwie królewskie pary. W ten uroczysty sposób zainaugurowano królewskie przyjęcie.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki o tytuł Króla KBS Wejherowo

Dnia 23 kwietnia 2017 roku odbyło się strzelanie o zaszczytny tytuł Króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. W czternastej kolejce strzelania z broni pneumatycznej, kur spadł po strzale Króla A.D.2016. Siostry Ludmiły Gołąbek, która tym samym została Królem Kurkowym A.D.2017. Insygnia królewskie zostały wręczone przez v-ce prezesa Brata Piotra Karbowskiego. Pierwszym Rycerzem została Siostra Halina Surowiecka a Drugim Rycerzem - Brat Tomasz Klas.                                                    Wiwat Król !!! Wiwat, Wiwat, Wiwat.

.

galeria zdjęć...

Turniej strzelecki w Czarnem

W Czarnem 22 kwietnia 2017 r. odbył się turniej strzelecki "O Buławę Hetmana Stanisława Koniecpolskiego". Bractwo Kurkowe z Wejherowa reprezentował Brat Dariusz Krasiński, który zakwalifikował się do finału w Tarczy Charytatywnej. Brat Tomasz Klas, który zakwalifikował się do finału Tarczy Okręgu Pomorskiego i kandydat na Brata - Mirosław Weisbrot

galeria zdjęć...

Grand Prix KBS Wejherowo - turniej VIII

W środę 12 kwietnia 2017 r. w Wejherowie na naszej strzelnicy odbył się VIII turniej I Grand Prix Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. W kategorii gości złoty strzał oddał Kamil Pieper, natomiast w kategorii brackiej, jego ojciec Brat Grzegorzem Pieper. Gratulujemy rodzinnego zwycięstwa.

galeria zdjęć...

Uroczystości patriotyczne przy Pomniku Piaśnickim

W sobotę 8 kwietnia 2017 roku o godzinie 11.00 rozpoczęły się uroczystości patriotyczne przy Pomniku Piaśnickim. W trakcie uroczystości została odmówiona modlitwa za pamięć ofiar. Odbył się również apel pamięci zakończony salwą honorową. Na znak pokoju zostały wypuszczone w przestrzeń nad lasami piaśnickimi gołębie hodowców Gminy Wejherowo. W części artystycznej wystąpiła młodzież z Gimnazjum Samorządowego w Bolszewie.Kwiaty złożyli Bracia Kurkowi  - Andrzej Surowiecki, Grzegorz Pieper i Tomasz Klas.

galeria zdjęć...

Pożegnanie Króla A.D. 2016 siostry Ludmiły Gołąbek

Dnia 25 marca 2017 r. odbyło się uroczyste pożegnanie Króla A.D. 2016 siostry Ludmiły Gołąbek. W turnieju strzeleckim o tarczę króla brali udział bracia oraz zaproszeni goście. Kura wystrzelił sympatyk bractwa Krzysztof Kaczykowski, a tarczę brat Grzegorz Pieper.

galeria zdjęć...

Obchody święta Św. Józefa - 20 marzec

Barwny pochód braci rzemieślniczej z orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi na czele przemaszerował 20 marca br. ulicami miasta z okazji święta Św. Józefa – Dnia Patrona Rzemiosła. W kolegiacie została odprawiona Msza św. w intencji środowiska rzemieślniczego, którą odprawili kapłani wejherowscy pod przewodnictwem dziekana wejherowskiego ks. prałata Daniela Nowaka i proboszcza Parafii pw. Św. Trójcy ks. prałata Tadeusza Reszki. Jak co roku udział wzięło Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa.

galeria zdjęć...

Otwarcie sezonu i turniej o strzałę Św. Sebastiana - 18 marzec

18 marca 2017 roku rozpoczęliśmy sezon strzelecki 2017/18 . Uroczyste śniadanie odbyło się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie. Obecnością swoją zaszczyciła nas Starosta Wejherowa – Pani Gabriela Lisius, Dyrektor szkoły – Pani Ewelina Lulińska-Kuklik, sympatycy Bractwa – Państwo Halina i Czesław Kordel oraz Bracia Honorowi i członkowie Bractwa z osobami towarzyszącymi. Po śniadaniu Bractwo  Kurkowe i zaproszeni Goście przenieśli się na strzelnicę, gdzie odbył się turniej strzelecki o Strzałę Św. Sebastiana. W szóstej kolejce Brat Darek Krasiński strącił kura i tym samym został zdobywcą złotej strzały, Srebrną strzałę zdobył  Brat Piotr Karbowski a brązową Brat Stanisław Pieroszczuk.

galeria zdjęć...

Obchody 360 rocznicy śmierci Jakuba Wejhera

Obchody 360 rocznicy  śmierci Jakuba Wejhera, które odbyły się dnia 19.02.2017 z udziałem naszego Bractwa. Uroczystość rozpoczęto Mszą św. w kościele Św. Anny, następnie wszystkie delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Jakuba  Wejhera.

galeria zdjęć...

XXIII Bal KBS w Wejherowie

Zacni goście, Bracia z innych stron Polski, Bracia z Wejherowa bawili się na XXII Balu Kurkowego Bractwa Kurkowego w Wejherowie pod patronatem Zjednoczenia Okręgu Pomorskiego organizowanym przez Króla Ludmiłę Gołąbek. Impreza miała miejsce w Hotelu Astor w Jastrzębiej Górze. Rozpoczęcie balu odbyło sie oficjalnym otwarciem przez Króla Bractwa Ludmiłę Gołąbek o godzinie 19:00 dnia 4 lutego 2017 roku. Na balu bawiło się prawie 240 osób. Wspaniała organizacja, orkiestra, pokazy magika, słodki tort, pieczony indyk, występy gości sprawiły, że był to bal wyjątkowy. Na drugi dzień odbyło się strzelanie do Tarcz Balowych. Zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami i dyplomami. Wystrzelono z armaty na cześć biorących udział i zwycięzców zawodów.

galeria zdjęć...

W Białej uczcili pamięć bohaterów

W dniu 9 września 2016 roku o godz. 10.00 odbyły się uroczystości ku czci żołnierzy z I Morskiego Pułku Strzelców. Salwą honorową uczczono pamięć 28 poległych, którzy walczyli w okolicy Białej w pierwszych tygodniach II Wojny Światowej. Kilkanaście delegacji w tym Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie w składzie Tomasz Klas, Henryk Kaźmierski i Andrzej Surowiecki złożyli kwiaty na mogile żołnierzy z Białej, by oddać hołd tym, którzy na polu bitwy polegli już w pierwszych tygodniach hitlerowskiej okupacji. Świadkiem tych wydarzeń był Kapitan w stanie spoczynku Aleksander Pawelec, który jest honorowym obywatelem gminy Wejherowo.

galeria zdjęć...

Wyniki Grand Prix - VIII Turniej

Kategoria bracka

 

 

lp Turniej → I II III IV V VI VII VIII Razem
1 Józef Bukowy 82 80 83 84 80 79 79 82 649
2 Tomasz Klas 83 83 76 74 78 71 79 76 620
3 Zbigniew Lemiech 85 87   90 90 85 87 85 609
4 Piotr Karbowski 79 70 85 72 65 74 74 71 590
5 Roman Grzywacz 69 73 84 68 77 70 67 74 582
6 Grzegorz Pieper   79 83 84 77 87 83 85 578
7 Andrzej Surowiecki 79 70 71 63 75 70 74 72 574
8 Adam Augustis 78 64 79 67 72 69 76 64 569
9 Halina Surowiecka 66 45 69 70 72 60 73 72 527
10 Henryk Kaźmierski 67 62 51 62 67 51 74 69 503
11 Mariusz Kozakiewicz 68 77 71 66 77 68     427
12 Kazimierz Gołąbek 72   78 80     80 72 382
13 Ludmiła Gołąbek     77 74     83 77 311
14</