XVIII Europejskie Spotkania Strzelców Historycznych

W tym roku w dniach 29-31 sierpnia w niemieckim mieście Peine, odbyły się XVIII Europejskie Spotkania Strzelców Historycznych. Zjazd taki odbywa się raz na trzy lata. Poprzednim razem gospodarzem była Polska, gdyż XVII zjazd w 2012 roku odbył się w Tucholi. W Peine Polskę reprezentowało 51 Bractw Kurkowych z Prezesem Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Adamem Gołembowskim oraz Prezesem Okręgu Pomorskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Lechem Magnuszewskim. Razem z polskimi Bractwami, w zjeździe brali udział przedstawiciele organizacji strzeleckich z takich krajów jak Niemcy, Austria, Szwecja, Belgia, Holandia, Dania, Francja, Czechy, Ukraina i wielu innych.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa również uczestniczyło w tym wielkim i niebagatelnym wydarzeniu. Reprezentowało je 18 członków i sympatyków z tegorocznym Królem Kurkowym Bratem Andrzejem Surowieckim, Prezesem Bratem Kazimierzem Gołąbkiem, Wiceprezesem Bratem Piotrem Karbowskim, Kapelanem Gwardianem o. Danielem Szustakiem i Chorążym Bratem Zbigniewem Lemiech na czele.

W pierwszym dniu podczas mszy świętej w kościele Św. Jakuba, odbyła się inwestytura Rycerzy Św. Sebastiana. Ceremonii dokonali Wielki Mistrz Rycerstwa arcyksiążę Karl von Habsburg i Książę Charles Louis de Merode. Po mszy przemaszerowano na rynek starego miasta na ceremonię rozpoczęcia zjazdu. Bardzo miłą, podniosłą i wzruszającą częścią otwarcia, było uroczyste wciąganie na maszt flag państw, które uczestniczyły w zjeździe, podczas którego odgrywano hymny państwowe. Jako pierwszą wciągnięto flagę Polski i odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego".

W drugim dniu zjazdu strzelcy stanęli w szranki w turniejach strzeleckich. Doskonała organizacja i wyśmienicie przygotowane stanowiska strzeleckie, zachęcały do strzelań. Gratulacje należą się dla Sióstr i Braci, którym udało się wystrzelać najwyższe, złote odznaczenia, bo nie było to łatwą sprawą. Łącznie członkowie KBS Wejherowo zdobyli aż kilkanaście miejsc medalowych, zdobywając dwa złote (Brat Zbigniew Lemiech i Brat Grzegorz Pieper) oraz kilka srebrnych i brązowych odznaczeń. Konkurencje strzeleckie polegały na strzelaniu do tarcz z małokalibrowej, sportowej broni palnej (typu kbks), broni pneumatycznej i z łuku na kilku przygotowanych do tego strzelnicach. Rywalizowano w różnych kategoriach i o nagrody kilku różnych organizacji i sponsorów. Najważniejszym w tym dniu było jednak strzelanie o tytuł Europejskiego Króla Strzelców Historycznych. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Wejherowa, jako Król Kurkowy, reprezentował Brat Andrzej Surowiecki. Pojedynek trwał kilka godzin i ostatecznie Europejskim Królem Strzelców Historycznych na najbliższe trzy lata został reprezentant Austrii – Josef Lohningen, zaś Młodzieżowym Księciem - Niemiec o polskich korzeniach Dirk Mikołajczak.

W trzecim dniu na zakończenie zjazdu, odbyła się uroczysta parada ulicami miasta wszystkich europejskich Bractw i organizacji strzeleckich z całej Europy, która trwała ponad sześć godzin. Uczestnicy parady prezentowali się w strojach organizacyjnych wszystkim mieszkańcom i turystom, niosąc ze sobą sztandary, proporce, flagi miast i tablice określające kraj i region ich pochodzenia. Przemarszowi towarzyszyło kilkadziesiąt różnych orkiestr grających muzykę marszową. Spotkanie zakończyło się paradą brabancką pod sceną główna w obecności licznych przedstawicieli Bractw, władz państwowych i związkowych oraz nowo wybranego Króla i Księcia Młodzieżowego.

Kolejne Spotkanie Europejskich Strzelców Historycznych odbędzie się za trzy lata w Holandii w mieście Leudal.