Sto Salw na Stulecie Odzyskania Niepodległości
W sobotę 15 września w Ostrowie Wielkopolskim na terenie ośrodka Piaski-Szczygliczka, odbyły się centralne obchody stulecia odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego pod nazwą "Sto Salw na Stulecie Odzyskania Niepodległości". Organizatorem tych uroczystości było Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrowie Wielkopolskim pod przewodnictwem prezesa Brata Piotra Sitarza, a patronat nad tym wydarzeniem obiął Prezydent RP Andrzej Duda.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą polową za Ojczyznę, którą odprawił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Wziął w niej udział prezes Zjednoczenia KBS RP Brat Krzysztof Larski, poprzedni prezes Brat Adam Gołębowski, obecni i poprzedni członkowie Zarządu KBS RP, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta. Po nabożeństwie odbył się program artystyczny, składający się z odśpiewania pieśni patriotycznych przez chór "Lira", koncert Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pod kierunkiem Mariana Sikorskiego, a także prezentacji grub rekonstrukcyjnych z okresu międzywojennego. W między czasie goście mogli skorzystać z bufetu, aby się posilić.
Następnie odbyła się uroczysta intronizacja Króla Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Brat Piotr Sitarz z Ostrowa Wielkopolskiego, po trzyletniej kadencji przekazał łańcuch królewski i miecz swojemu następcy Bratu Zbigniewowi Madejowi z Sępólna Krajeńskiego. Zgodnie z ceremoniałem, nowy król przyjął insygnia królewskie (łańcuch i miecz), złożył przyrzeczenie na sztandar i wzniósł toast. Wraz z Królem Zjednoczenia KBS RP, insygnia na trzyletni okres w postaci łańcucha Pierwszego Rycerza Króla Zjednoczenia KBS RP otrzymał Brat Zbigniew Lemiech z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie.
Na obchody do Ostrowa Wielkopolskiego wraz z wszelkiego rodzaju artylerią czarnoprochową zjechały delegacje bractw kurkowych z całej Polski. Reprezentantem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie był Brat Zbigniew Lemiech.
Bractwa kurkowe od 850 lat są stowarzyszeniem obronnym. Ze względu na różnice wiekowe i koloryt tych organizacji, mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego jak i zaproszeni goście mogli podziwiać cały wachlarz kobiecych strojów z różnych epok, piękne szlacheckie kontusze, pasy, kołpaki i broń białą, jak i najróżniejsze formy mundurów brackich.
Najliczniej reprezentowane bractwa jak przykładowo z Krakowa, Tarnowa Podgórnego, Nysy, Raciborza czy będące gospodarzem Ostrowskie, zaprezentowały nawet po kilka różnych jednostek ogniowych. Na plaży ustawiono prawie setkę wszelkiego rodzaju armat, kolubryn, wężownic, rusznic, hakownic, wielolufowych organek, folgerzy, falkonetów, hufnic, bombard, wiwatówek i moździerzy. W punkcie kulminacyjnym obchodów, odbyła się wielka kanonada z całej tej dowiezionej i ustawionej na plaży przy ośrodku artylerii czarnoprochowej. Odgłosy i efekty wystrzałów, na żywo, robiły olbrzymie wrażenie na całej zgromadzonej przed plażą publiczności, a kanonada słyszalna była aż po drugiej strony miasta. Tego typu pokaz artylerii brackiej odbył się po raz pierwszy w Wielkopolsce, a w sumie był to 9 tak wielki pokaz w Polsce. Pierwszy odbył się w Częstochowie z okazji 350-lecia Obrony Jasnej Góry. Część z zaproszonych gości otrzymała pamiątkowe, biało-czerwone flagi z dedykacją od Prezydenta RP.
Obchody zakończyły się ogólnodostępnym biesiadowaniem i tańcami przy muzyce granej na żywo przez miejscowego muzykanta.