Wycieczka etnograficzno-krajoznawcza Bractw Okręgu Pomorskiego.

W dniach 9 - 13 czerwca 2023r. odbyła się wycieczka etnograficzno- krajoznawcza Okręgu Pomorskiego na Podlasie. Trzydziestoosobowa grupa Braci z osobami towarzyszącymi z Okręgu Pomorskiego oraz sympatyków ruchu Brackiego wyjechało z Kościerzyny o godz.6.00 w stronę Białegostoku. Z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie na wycieczkę udał sie Tomasz Klas wraz z małżonką Marią.

W trakcie przejazdu mieliśmy przystanek w Kiermusach i zwiedziliśmy Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana. Drugim miejscem, które odwiedzilismy tego dnia to Tykocin. Tykocin to perła Podlasia, małe miasteczko z rynkiem jako zabytek urbanistyczny. W Tykocinie zobaczyliśmy Wielką i Małą Synagogę, kościół Św. Trójcy, pomnik Orła Białego, pomnik Stefana Czarneckiego oraz Zamek. Odwiedziliśmy też słynną restaurację, gdzie nagrywano trylogię Bromskiego "U Pana Boga......", niestety nie spotkaliśmy tam ani Pani Struzikowej przy barze ani Bociana.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Supraśla. Zwiedziliśmy Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, nastepnie Prawoslawny Monaster Zwiastowania Przenajświętrzej Bogarodzicy, przeszliśmy ulicą 3 Maja wśród kolorowych drewnianych domków tkaczy mających identyczne wymiary. Odwiedziliśmy Pałac Buchholtzów i odwiedziliśmy kolejne miejca związane ze wspomnianym wcześniej filmem. Następnie wróciliśmy do Białegostoku gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy miasto.
Trzeciego dnia wyjechaliśmy z Białegostoku w kierunku Białowieży. Był to dzień tatarski, w Kruszynianach zwiedziliśmy najstarszy zachowany meczet tatarski w Polsce oraz mizar - zabytkowy cmentarz muzułmański z II połowy XVII wieku. Zjedlismy w Jurcie Tatarskiej i udaliśmy się do Silvarium w Poczopku, jest to park edukacyjny, położony na terenie Nadleśnictwa Krynki. Nazywany jest leśnym ogrodem, ogródem wspaniałości wplecionym w meandry leśne, w miejscu edukacji ekologicznej w Puszczy Knyszyńskiej. Następnie przejechaliśmy Krainą Otwartych Okiennic do Białowieży.

Czwartego dnia udaliśmy się do Hajnówki, gdzie przejechalismy się kolejką wąskotorową przebiegającą przez centralną część Puszczy Białowieskiej na trasie Hajnówka Topiło, następnie zajechaliśmy do "Zajazdu u Kolarza" na  posiłek kuchni regionalnej. Po naładowaniu akumulatorów udalismy się do jednego z Nadleśnictw położonych w Puszczy Białowieskiej. Przeszliśmy się Szlakiem Królewskich Dębów i zwiedziliśmy Rezerwat Pokazowy Żubrów.

Piątego dnia zwiedziliśmy z licencjonowanym przewodnikiem Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Po obiedzie w Pensjonacie Gawra udaliśmy się w drogę powrotną do Kościerzyny. Podczas jednej z przerw na posiłek Prezes Zjednoczenia KBS RP Lech Magnuszewski wreczył Andrzejowi Przewłockiemu upominek od uczestników wycieczki składając serdeczne podziekowania za zorganizowanie wspaniałego wyjazdu.