Wizyta Europejskiej Pary Królewskiej w Wejherowie 10-11.06.2021r.

Minione dni były jednymi z najważniejszych w moim „brackim” życiu, powiedział Brat Zbigniew Lemiech. Miał bowiem wyjątkowy honor i niezwykłą przyjemność gościć Europejską Parę Królewską EGS Leo i Irmę Niessenów. Przez dwa lata, planom wizyty stawały na drodze różne przeszkody natury formalnej, a następnie epidemicznej, niwecząc kolejne wyznaczane terminy. W końcu jednak wszystko się udało i to w tak ważnych dla ruchu brackiego na środkowym Pomorzu dniach.
W Starogardzie Gdańskim bowiem, w dniach 12-13 czerwca odbyły się dni centralne obchodów XXV-lecia Reaktywacji Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcą i głównym realizatorem tego święta był Prezes Okręgu Pomorskiego ZKBS RP Lech Magnuszewski. Gośćmi specjalnymi naszego święta była właśnie Europejska Para Królewska EGS Leo i Irma Niessen, a także niemal cały skład Zarządu Zjednoczenia KBS RP z Prezesem ZKBS RP Krzysztofem Larskim i Królem ZKBS RP Zbigniewem Madejem na czele. Zarząd Okręgu Pomorskiego i KBS w Starogardzie Gdańskim wyznaczył Brata Zbigniewa na Marszałka uroczystości XXV-lecia.
Leo i Irma Niessen przylecieli na lotnisko w Gdańsku już w czwartek, skąd ich odebrał. Dzięki temu Brat Zbigniew miał możliwość gościć ich, poznać zdecydowanie lepiej niż do tej pory oraz pokazać im kawałek naszych Kaszub. W czwartek i piątek zaprezentował Leo i Irmie miasto Wejherowo oraz kawałek Kaszub. Odwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, rzucili okiem na Gdynię i Kartuzy, zjedli obiad w Kościerzynie oraz zwiedzili najważniejsze obiekty historyczne w Gdańsku z Europejskim Centrum Solidarności na czele. Para Królewska w trakcie podróżowania podziwiała i była zachwycona urokliwymi krajobrazami „Szwajcarii Kaszubskiej”.
Brat Zbigniew Lemiech na wniosek Zarządu Zjednoczenia KBS RP, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi oraz otrzymał podziękowania od Prezesa Zarządu Okręgu Pomorskiego ZKBS RP Lecha Magnuszewskiego „w uznaniu zasług w krzewieniu idei brackich, wieloletnią pracę oraz zaangażowanie i wsparcie w organizowaniu 25-lecia reaktywowania Okręgu Pomorskiego”. Najważniejszym jednak wyróżnieniem i honorem, było mianowanie go przez Europejskiego Króla Strzelców EGS Leo Niessena swoim polskim Adiutantem. Z tej okazji został udekorowany Królewskim Orderem. Z wielu powodów było to dla niego szczególnie wzruszające wydarzenie i uhonorowanie jego dotychczasowej pracy w popularyzowaniu idei bractw kurkowych, a także starań, które włożył w zaplanowanie, przygotowanie i przebieg wizyty Leo i Irmy Niessen w Polsce. Oddając honor i ślubując lojalność Królowi Leo Niessenowi, Brat Zbigniew wręczył mu polską szablę z napisem „Honor i Ojczyzna”.